Uygur genç Kahar'ın lojistik hayali!

2018-12-31 17:03:52 CRI

Uygur genç Kahar'ın lojistik hayali!

Lojistik şirketi müdürü Kahar: Kırsal kesimlerdeki lojistiği güçlendirerek Xinjiang'ın gelişmesine güç katacağız

2018 yılının yaz mevsimi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Kuçar kentinde bir lojistik merkezinde kamyonlar girip çıkmakta, hummalı bir çalışmayla mallar yüklenip çıkarılıyor. İşçiler sıkı bir çalışma yürütmekte. İş tulumu içindeki Kahar da diğer işçi arkadaşlarına yardım ediyor.

30 yaşlarındaki zayıf, uzun boylu ve yakışıklı Kahar, akıcı bir Standart Çince konuşuyor. Kahar, Kuçar'da bir lojistik şirketinin genel müdürü. Çin'in iç kesiminde eğitim gördüğü zaman, bu Uygur delikanlı, kendisine Çince isim olarak Ma Jun'u seçti. Kendisine Müdür Ma diye sesleniyorlar. Diğer bir lojistik şirketinin sorumlusu olan Song Xinliang aynı zamanda Kahar'ın başlıca iş ortağı. Song Xinliang şunları söylüyor:

“Müdür Ma, dikkatli düşünen bir kişi. Meselâ, Kuçar'da ambar ve dağıtım merkez kurulması düşüncesini benimle paylaşmıştı. Lojistik yapan bölge halkı, mal geldiğinde ürünleri boşaltıyorlar, mal olmadığı zaman dinleniyorlar. Ancak Müdür Ma, mallar gelmediği zaman, lojistik merkezinde beklemek yerine piyasadan mal aramaya çalışırdı.”

Kahar, kırsal kesimlerde lojistik yapmadan önce, e-ticaret platformuna kayıt yaparak geleneksel lojistik şirketini açmıştı. Kahar Çin'deki en büyük kırsal e-ticaret hizmet platformu “Lecuntao”nun Xinjiang şubesinde çalışırken, insanın kırsal kesimlerdeki kısa mesafeli lojistik hattına ilgi gösteren kişi sayısının çok az olduğunu fark etti. Bundan sonra Kahar, “Lecuntao” Xinjiang Şubesinin pazarlama direktörlüğü görevinden istifa edip Xinjiang'ın merkezi Urumçi kentindeki rahat hayattan vazgeçerek memleketi Kuçar'a döndü ve burada kırsal kesimleri bağlayan kısa mesafeli lojistik hattı açmaya başladı. Kahar şunları söyledi:

“Geniş topraklara sahip olan Xinjiang'da bir köyden bir köye mesafe onlarca kilometreyi bulur. Bahçelerden yeni koparılan taze kavunlar, müşterilerin eline ulaştırıldığında çoktan bozulmuş olurdu. İşte bu nedenle büyük şehirdeki yüksek maaştan vazgeçip büyük şirketlerin yapmak istemediği kırsal kesimleri bağlayan lojistik işleri yapmaya başlayıp kendi şirketimi kurdum.”

Kahar, kırsal kesimlerdeki lojistik işlerini iyi yapmasının kendi iş yaratma rüyasını gerçekleştirip memleketine geri vermek için en iyi kanal olduğu görüşünde. Kahar'ın iş yaratmadaki kararlılığı, daha önce iç kesimde eğitim gördüğünde edindiği değerli deneyimlerden kaynaklanıyor. Kahar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkenin iç kesiminde eğitim gördükten sonra düşüncelerim çok değişti. Öğrendiği bilgilerle topluma ve ana yurdumuza hizmet vermeliyim. Partimizin ilgisi altında büyüdüm. Partimiz olmazsa, günümüzdeki güzel yaşamım olamaz. İç kesimdeki Xinjiang sınıflarında okumuş öğrencilerin yüzde 80'i mezun olduktan sonra Xinjiang'a dönerek bölgenin kalkmasına güç katmaktadır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor