Ablimit Memet: “Memlekete hizmet etmek vazifemdir.”

2018-12-28 18:29:16

90'lı yıllarda doğan Uygur genç Ablimit Memet'in memleketi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Hami kenti. Memet, 2014 yılında ekonomi ve eğitim şartları iyi olan Çin'in iç kesiminde lise ve yüksekokul öğrenimlerini tamamladı, daha sonra da Çin'in ticaret merkezi Shanghai'da yabancı sermayeli bir işletmede çalışma fırsatından vazgeçerek memleketine döndü. Memet, yerel halka hizmet etmek gayesiyle Çin Devlet Elektrik Ağı Şirketi (STATE GRID Corporation of China) Hami Şubesi'nde iki yıl görev yaptı, sonra da şirketin çalışma ve yaşam şartları çetin olan bölgelerdeki taban birimlerine başvuruda bulundu. Memet, şu anda ücra bir köşedeki Wupu Elektrik Tedarik İstasyonu'nda çalışmakta.    


Memet, söz konusu başvurusunun asıl gayesi hakkında şu bilgileri verdi:


“O zaman, her taban birimimizde bir üniversite mezununa ihtiyaç duyuluyordu. Ancak, Wupu Elektrik Tedarik İstasyonu'na gitmek isteyen yoktu. Birinci neden, bu istasyon şehir merkezine çok uzak. Ancak, taban birimlerde daha fazla deneyim ve beceri kazanılabilir. Bu nedenle Wupu Elektrik Tedarik İstasyonu'na giderek burada göreve başladım. ”


Memet'in verdiği bilgilere göre, Wupu Elektrik Tedarik İstasyonu 17 bin kilometrekareyi kapsayan bir alanda kurulu. Hizmet verilen en uzak köy, istasyona 210 kilometre mesafede yer alıyor. Elektrik hattının tamamının tek seferde kontrolü Mehmet ile iş arkadaşlarının 10 saatten fazla vakit harcamasını gerektiriyor.


İyi iş performansı nedeniyle Memet, bir yıldan kısa bir süre içinde Wupu Elektrik Tedarik İstasyonu Başkanlığı'na atandı. Bu yeni göreve başladığı zaman sadece 27 yaşında olan Memet'in iş becerisi, bazı kişilerin endişelerine neden oldu,  hatta bu kişiler ona “Çocuk Başkan” lakabını taktılar. Tüm endişelere rağmen Mehmet diğer 11 çalışanla birlikte elektrik tedariki çalışmalarını başarıyla hayata geçirdi, abonelerin ihtiyaçlarını etkin şekilde karşıladı.

Çin Devlet Elektrik Ağı Şirketi Hami Şubesi Uygulama Dairesi Başkan Yardımcısı Zhang Yanfu, Memet'in çalışmalarını şöyle değerlendirdi:


“Bir gün arıza ihbarı alan Memet, diğer iş arkadaşlarıyla vakit kaybetmeden abonenin evine ulaştı. Memet, arızanın evdeki elektrik kablolarından kaynaklandığını tespit etti. Aslında bu durumda sorumluluk aboneye ait, ancak Memet abonenin bakıma muhtaç bir ihtiyar olduğunu görünce, hiç tereddüt etmeden arızayı giderdi. ”


Ablimit Memet'in çalışmaları, hem abonelerin hem de iş arkadaşlarının övgülerini kazandı. Memet'in şimdiki hedefi, Wupu Elektrik Tedarik İstasyonu'nda görev yapan diğer çalışanlarla beraber halka hizmet seviyesini artırmak, 4 hatta 5 yıldızlı elektrik tedarik istasyonu unvanını kazanmak. Çin Devlet Elektrik Ağı Şirketi Hami Şubesi İnsan Kaynakları Müdürü Hu Anping, Memet'i şubeye alırken, iyi eğitim özgeçmişini baz aldıklarını belirterek, bu konuda şunları anlattı:


“Memet'in Çince yeterliliği nispeten iyi durumda. Kendisi, vizyonu açık bir genç. Xinjiang'dan iç kesime burslu olarak gelenler için açılan sınıftan mezun olan öğrencilerin zekâsının ileri, dünyaya bakış açısının da geniş olduğunu biliyoruz. Bu öğrenciler yeni işleri kolayca kavrayabilirler. Bunun için Memet'i şubemize aldık ve onu yetiştirip daha iyi yerlere gelmesini ve bize de kolaylık sağlamasını hedefledik.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor