Mahalle hizmetleri çalışanı Reyhangül: Halka hizmet etmekten çok mutluyum

2018-12-26 11:29:32 CRI

Mahalle hizmetleri çalışanı Reyhangül: Halka hizmet etmekten çok mutluyum

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin kuzeyinde bulunan Bortala Moğol Özerk İli'nin Bole kentindeki bir mahallenin ihtiyarları, yaz yağmurunun hemen sonrasında ağaç altında sohbetin tadını çıkartıyordu. Saçlarını at kuyruğu yapmış, yuvarlak yüzü ve iri iri gözleriyle karşıdan gelen Gül'ü görünce, her biri bu Uygur kızına içtenlikle selam verdi.

Kısaca “Gül” diye çağırdıkları Rekhan Gül, kentin Tianshanlu mahallesinde çalışıyor. Reyhangül, 2008 yılında yüksek bir puan ile Yangcheng kentindeki (Jiangsu eyaleti) Tianjiabing Lisesi'ne girdi. Henüz 15 yaşındayken ülkenin kuzeybatı sınırındaki küçük bir kentten 4 bin kilometre uzaklıktaki bir liseye giden Gül, daha sonra da Tianjin Tarım Üniversitesi'ni kazandı. Ağustos 2015'te üniversiteden mezun olduktan sonra memleketine dönmeye karar veren Gül, duygularını şöyle ifade ediyor:

“İç kesimde lisede okuduğum dört yıl boyunca öğrenim, yemek, yol ve kitap ücretlerinden tamamen muaf tutuldum. Bunun dışında bize başka destekler de verildi. Mezun olduktan sonra memleketime dönüp, hem anne babama eşlik etmeyi hem de çalışarak toplumun gelişimine katkı yapmayı istedim.”

Bole kentine döndükten sonra ilk önce yüksek bir maaşla bir lojistik şirketinde çalışan Gül, daha sonra hayatın amacının para kazanmak değil, daha anlamlı işler yapmak olduğu kanısına vardı. Gül, Nisan 2017'de mahallesi için hizmet vermek amacıyla girdiği sınavı kazanarak kadroya girdi. Gül, mahalledeki çalışmaların ufak tefek işler olarak görülebileceğini, ancak hepsinin halkın yaşamıyla doğrudan ilgili olduğunu düşünüyor.

Mahalle sakinlerine hizmet vermek, onların karşılaştıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmak, Gül'ün işinin bir parçası. Mahalle çalışanı olarak, sakinlerin sorunlarını ciddiye alması gerektiğini söyleyen Gül, görüşlerini şöyle dile getiriyor:

“Öğretmenimiz, bize ‘tutumunuz her şeyi belirler' derdi. Lise çağlarımdan beri bu benim ilkem olmuştur. Günlük yaşamım için olsun, mesleğim için olsun, her işe ciddiyetle yaklaşıyorum. Tek başına sorun çözmek insanı gururlandırıyor. Daha önce yardım ettiğim bir kişinin bana gelip bir selam vermesi, yardımımın dokunduğu birinin bunu başkalarına anlatması ve bunun benim kulağıma gelmesi bana hem gurur hem de mutluluk veriyor.”

Mahalle sakinlerinden 78 yaşındaki Zhao Ailian, geçen sene belinden bir ameliyat geçirdi. Gül, ameliyat sonrası güçlükle hareket eden Zhao Nine'yi günde birkaç kez ziyaret eder, ona bir ihtiyacının olup olmadığını sorardı. Gül'ü kendi torunu gibi gördüğünü söyleyen Zhao, onu şu sözlerle övüyor:

“Gül, çok iyi bir kız. Benim gibi yaşlılara çok iyi bakıyor. Kolayca hareket edemediğim günlerde beni motosikletle taşıyordu. Bazen de elinde karpuz ve kavunla beni ziyarete geliyordu. Çok iyi kalpli bir kız.”

Gül, özverili ve hassas şekilde çalışmasıyla tüm mahallelilerin güvenini ve beğenisini kazandı. 2017'de, yani mahalledeki işine başladığı ilk yılda “Seçkin Çalışan” olarak seçildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor