Yeni negatif liste nasıl bir piyasa öngörüyor?

2018-12-26 11:21:45 CRI

Yeni negatif liste nasıl bir piyasa öngörüyor?

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Çin Ticaret Bakanlığı dün Piyasaya Erişim Negatif Listesini (2018) resmen yayımladı.

Bu, Çin'de piyasa erişimine dair negatif listenin kapsamlı şekilde uygulanmaya başladığı anlamına geliyor. Liste dışında kalan tüm sektör, alan ve işlemlere eşit şekilde giriş yapılabilecek.

Bütünsel, dışa açık, modern bir piyasa

Resmi makamlar tarafından yapılan açıklamaya göre, gelecekte Çin hizmet sektörüne girişi kolaylaştırmakla başlayıp negatif listede yer alan birimleri azaltacak, bütünsel, dışa açık ve düzenli rekabet içindeki modern piyasa sistemi oluşturulacak.

İki yıl süren deneme çalışmalarından sonra, üzerinde kapsamlı gözden geçirme ve değişiklik yapılan Piyasaya Erişim Negatif Listesi (2018) dün açıklandı.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komisyonu'na bağlı ekonomik yapıda kapsamlı reform dairesi başkanı Xu Shanchang, yaptığı konuşmada, önemli bir sistem inovasyonu olan negatif listenin kapsamlı şekilde uygulanmasının, Çin'in piyasaya erişim alanında kapsamlı ve eşit bir yönetim sistemi oluşturmasını simgelediğini söyledi:

“Bu sayede, liste dışında kalan tüm sektör, alan ve işlemlere eşit şekilde giriş yapılabilecek. Çeşitli piyasa aktörleri, yasaya göre eşit şekilde piyasaya girip girmemeyi seçebilecek. İlgili birimler ve yerel yönetimler, piyasaya erişim aşamasıyla ilgili onay önlemlerini rastgele ortaya getiremez. Tüm bunlar, piyasa aktörlerinin canlılığını teşvik etmeye yarar sağlayacak. Tüm işletmeler, eşit bir şekilde pazara giriş koşullarına kavuşacak. Eşit kurallar, eşit haklar ve fırsat eşitliği gerçekleştirilebilecek.”

Negatif liste, “erişimi yasaklananlar” ve “izinle girilebilenler” dahil 2 kategoriden oluşuyor. Listede yer alan maddeler 151, yönetim tedbir sayısı 581 olarak açıklandı.

Listede yer alan maddeler bir önceki versiyona göre 177 birim azalarak 151'e çekildi, yönetim tedbir sayısı da 288 azalarak 581'e indi. Çin'deki sektörel politika, yatırım politikası ve diğer ilgili politikalarda piyasaya erişimle ilgili içerikler de listeye dahil edildi. Böylece listenin otoritesi ve bütünlüğü güvence altına alındı.

Piyasaya erişim negatif liste yönetim sistemindeki reform çalışmalarının yerine getirilmesi amacıyla, adı geçen negatif listenin deneme versiyonu Mart 2016'da Tianjin, Shanghai, Fujian ve Guangdong dahil olmak üzere 4 şehir ve eyalette uygulanmaya başlandı. Deneme çalışması 2017 yılında 15 şehir ve eyalete genişletildi.

Yasaklar ne anlama geliyor?

Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi'nin ekonomik yapıda kapsamlı reform dairesi başkanı Xu Shanchang, listede erişimi yasaklanan madde sayısının sadece 4'ü bulmasına dikkat çekti:

“Birincisi, yasa ve kurallarda belirlenen piyasaya erişimiyle ilgili yasaklamalar; ikincisi, ‘sektörel yapının ayarlanmasını yönlendirme listesi'nde yatırım yapılması ve inşa edilmesinin yasaklandığı projeler; üçüncüsü, finans ile ilgili yasa dışı işleyiş faaliyetlerde bulunmanın yasaklanması, dördüncüsü internet ile ilgili yasa dışı ticari faaliyetlerde bulunmanın yasaklanması."

Xu, sıralanan son iki yasağın esas olarak günümüzde finans alanı ve internet alanında yeni teknolojiler, yeni ürünler ve yeni ticaret modelinin durmaksızın geliştiği bir dönemde büyük risklerin önlenmesini amaçladığını belirtti.

Xu, ayrıca listede piyasaya girişe izin verilen 147 birimin ekonomideki sektörlerin pek çok alanını kapsamakta olduğunu da söyledi.

Değişime ayak uyduracak dinamik bir sistem

Öte yandan, Çin Ticaret Bakanlığı'ndan ilgili bir yetkili tarafından verilen bilgilere göre, gelecekte piyasaya erişim daha da kolaylaştırılabilecek. Piyasa oyuncularının canlılığını artırma alanı hâlâ geniştir. Gelecekte, Piyasaya Erişim Negatif Listesi (2018) temelinde, hizmet sektörüne giriş kilit noktası olarak görülerek, piyasaya erişim negatif listesini ayarlama mekanizmasının tesis edilmesi yoluyla, çeşitli alanlardaki piyasaya giriş kısıtlamaları kolaylaştırılarak listedeki birimlerin sayısı sürekli azaltılmalı. Aynı zamanda, dışa açılan, adil ve düzenli piyasa, bağımsız karar veren ve eşit rekabet içindeki işletme, yetki ve sorumluluğun net bir şekilde belirlendiği, güçlü denetim ve yönetimden oluşan piyasaya erişimle ilgili yeni yönetim sistemi oluşturulmalı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor