Çin'in G20 mesaisi

2018-12-03 11:34:09 CRI

Çin'in G20 mesaisi

Çin Dışişleri Bakanlığı G20 işleri özel elçisi ve uluslararası ekonomi dairesi başkanı Wang Xiaolong, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bir basın toplantısı düzenleyerek, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in G20 temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

Wang Xiaolong, uluslararası düzenin hızla değiştiği, korumacılık ve tek taraflılığın yeniden ortaya çıktığı bir arka planda düzenlenen zirvede, G20 ülkeleri, konuk ülkeler ve uluslararası örgütlerin, dünya ekonomisinin güncel sorunlarını ele aldıklarını ifade etti.

Wang, zirvede onaylanan Buenos Aires Deklarasyonu'yla uluslararası toplum ve piyasaya olumlu bir mesaj verildiğini, aynı zamanda uluslararası ekonomik işbirliğinde başlıca platform olan G20 kapsamındaki işbirliği eğiliminin korunduğunu kaydetti.

Xi Jinping 6. kez G20'de

Zirveye büyük önem veren Çin, zirveyle ilgili çalışmalara yapıcı şekilde katılarak toplantıların başarılı geçmesinde aktif rol oynadı. Bu sene G20 zirvesinin 10. yıldönümü. Arjantin'de 6. kez G20 zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, burada bir konuşma da yaptı.

Xi, konuşmasında uluslararası finans krizinden itibaren G20 işbirliğinin tarihi deneyimlerini özetleyerek bazı önerilerde bulundu. Xi önerilerini şöyle sıraladı:

-İlk olarak dışa açılma ve işbirliğinin kararlılıkla izlenmesi, çok taraflı ticaret sisteminin korunması;

-Ortaklık ruhu sürdürülerek makro politik koordinasyonunun güçlendirilmesi;

-İnovasyonun öncü rolü sayesinde ekonomik büyümede potansiyelin aranması;

-Ortak kazanç sürdürülerek küresel kapsayıcı kalkınmanın ilerletilmesi.

Cumhurbaşkanı Xi'nin bahsi geçen önerileri, küresel gelişmenin genel durumu ve Çin'in kendi pratiğini birleştirerek zirveye katılan liderlerinin dikkatini çekti.

Çin, G20 görüşmeleri kapsamında tarafların çok taraflı ticaret sisteminin korunması ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) reformu üzerine fikir birliğine varmalarına güç kattı. Çin ayrıca kendi meşru hak ve çıkarlarının korunmasıyla ilgili kararlı tutumu yineledi. Zirve deklarasyonunda Çin'in temel çıkarlarını yok sayan herhangi bir içerik yer almadı.

Çin DTÖ reformunu destekliyor

DTÖ reformunu destekleyen Çin, çok taraflı ticaret siteminin korunması, DTÖ'nün çekirdek değerleri ve temel ilkelerinin yok sayılmaması ve gelişmekte olan ülkelerin gelişme alanının savunulmasını, reformun ön koşulu olarak gördüğünü açıkladı.

Çin, G20'nin DTÖ'de reform sürecine siyasi destek sağlayabileceğini düşünüyor; ancak yine de reformla ilgili somut meselelerin DTÖ üyeleri çerçevesinde kararlaştırılması gerektiğini savunuyor.

Çin zirvede ayrıca, dünya ekonomisinin gelişmesinde oynadığı öncü rolü de gösterme imkanı buldu. Zirve deklarasyonu, dünyanın başlıca ekonomilerinin fikir ayrılıklarını müzakere yoluyla çözme ve sorunlarla ortaklaşa mücadele etme niyetini gösteriyor. Deklarasyon, çok taraflı dünya düzeninin sürdürülmesinde önemli bir zafer olarak değerlendiriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor