“Xi'nin Asya-Pasifik ziyareti işbirliğine önderlik etti”

2018-11-22 11:23:50 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Asya-Pasifik ziyaretini sonlandırarak Beijing'e döndü. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xi'nin ziyaretinin kader ortaklığı fikrini tanıtmayı ve çok taraflılığa yönelik güveni artırmayı amaçladığını belirtti.

Wang Yi, ziyaret bitiminde verdiği demeçte, Xi'nin son ziyaretinin, kader ortaklığı fikrini tanıtmayı, ortaklık ve işbirliği ilişkilerini derinleştirmeyi, Kuşak ve Yol inşasını hızlandırmayı, çok taraflılığa yönelik güveni artırmayı, ortak kalkınma ve ilerlemeyi gerçekleştirmek için daha fazla fikir birliğine varılmasını sağlamayı hedeflediğini aktardı.

Wang, ziyarette alınan sonuçların yansımalarını şu şekilde sıraladı:

-Dışa açık ve kapsayıcı düşünceler kararlılıkla sürdürülerek, dünya ile Asya-Pasifik arasındaki işbirliğine önderlik yapılması;

-İyi komşuluk ve dostluk geleneğinin yaygınlaştırılarak, Çin-Brunei ve Çin-Filipinler ilişkilerinin derinleştirilmesi;

-Samimi fikirlerin hayata geçirilerek, Çin ile ada ülkeleri arasındaki bağların sıkılaştırılması;

-Çin'in reform ve dışa açılmadaki kararlılığı gösterilerek, gelişme fırsatlarının paylaştırılması.

Xi Jinping, Asya-Pasifik turu kapsamında 15 Kasım'da Papua Yeni Gine ziyaretine başladı ve Çin'le diplomatik ilişkileri bulunan ada ülkelerinin liderleriyle dört sene sonra tekrar görüştü.

Görüşmede, taraflar arasındaki ikili ve bütünsel ilişkiler karşılıklı saygı ve ortak kalkınmaya dayalı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri seviyesine taşınarak, Çin ile ada ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişimine güçlü bir siyasi önderlik sağlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Bu konuda değerlendirmede bulunan Wang, “Bazı insanlar belki şunu sorabilir: Bu kadar küçük ülkelere niye o kadar büyük önem veriyoruz? Aslında küçük ya da büyük ülke, hiç fark etmez, hepsi eşittir ve Birleşmiş Milletler'de kutsal bir oya sahiptir. Çin'in bütün ada ülkeleriyle oluşturduğu kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi aslında bu bölgeye yöneliktir. Çin'in Güney Pasifik'teki ada ülkeleriyle mevcut işbirliğini güçlendirmesiyle birlikte, bu ülkeler diğer büyük ülkelerin de dikkatini çekmeye başladı. Bu büyük ülkeler, Güney Pasifik'teki ada ülkelerine yönelik yatırımlarını artırıyor. Yani, Çin ile Güney Pasifik ülkeleri arasındaki ilişkiler, onlara daha fazla yabancı kaynak kazandırdı. Güney Pasifik'teki ada ülkelerinin çıkarlarına faydalı olan her şeyi olumlu karşılıyoruz.” İfadesini kullandı.

Ziyaret sırasında, Çin ile ilgili ada ülkeleri arasında Kuşak ve Yol inşasına dair işbirliği belgesi imzalandı. Cumhurbaşkanı Xi, bu fırsatla taraflar arasındaki işbirliği bütün alanlarda derinleştirilerek, ticaretin daha da kolaylaştırılması çağrısında bulundu.

Xi ayrıca, ada ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişimine yardım paketi planını açıklayarak, Çin ile ada ülkeleri arasında 60 işbirliği anlaşmasının imzalandığını duyurdu.

Xi Jinping, 17-18 Kasım günlerinde düzenlenen APEC Gayri Resmi Liderler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, APEC ailesinin bölgesel ekonomik entegrasyonunu ve Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin inşasını hızlandırarak, çok taraflılık sistemini savunma çağrısında bulundu. Xi'nin konuşması katılımcılardan büyük destek aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor