BDS, Kuşak ve Yol ülkelerine navigasyon hizmeti başlatacak

2018-11-19 11:34:58 CRI

BDS, Kuşak ve Yol ülkelerine navigasyon hizmeti başlatacak

Çin bu sabah, Sichuan eyaletindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden Beidou Navigasyon Uydu Sistemi'ne ait (BDS) iki yeni uyduyu Changzheng (Uzun Yürüyüş)-3B isimli taşıyıcı roketle uzaya gönderdi.

Üç saatlik uçuşun ardından öngörülen yörüngeye oturan uydular, yörünge testinin ardından, Beidou-3 serisinin daha önce fırlatılan diğer 17 uydusuyla birlikte çalışacaklar. Söz konusu iki uydu, Beidou-3 serisinin 18'inci ve 19'uncu, ayrıca BDS uydu ailesinin de 42'inci ve 43'üncü uydusu.

BDS Projesi Baş Tasarımcısı Yang Changfeng konuyla ilgili verdiği demeçte, söz konusu iki uydunun başarıyla fırlatılmasının ardından Beidou-3 serisinin temel sisteminin oluşturulduğunu kaydetti. Yang, serinin, bu yıl sona ermeden önce, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülke ve bölgelerde temel navigasyon hizmeti başlatarak, bölgesel nitelikten küresel niteliğe doğru kritik bir adım atmasının beklendiğini söyledi.

Beidou Navigasyon Uydu Sistemi, Çin'in kendi kapasitesi ile geliştirdiği, bağımsız çalışan küresel bir navigasyon uydu sistemi olarak nitelendiriliyor. Serinin hizmetinin tüm dünyayı kapsaması, teknik performansının iyileştirilmesi, servisinin genişletilmesi ve konumlandırma doğruluğunun 2,5 ila 5 metreye yükseltilmesi hedefleniyor.

Çin'in son bir senede Beidou-3 serisinin 19 uydusunu yörüngeye göndermesi, Beidou uyduları projesi kapsamında kazanılan en yüksek başarı oranı olarak yorumlanıyor.

Çin Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Grubu'ndan Beidou-3 Uyduları Baş Tasarımcısı Wang Ping ise, Beidou'nun Ar-Ge sürecinde daima öz kaynaklara dayanan gelişmeye önem verildiğini aktardı. Wang, şu ana kadar uydu ağındaki bütün ürünlerin ve kullanılan önemli parçaların hepsinin Çin tarafından üretildiğini, yani başka ülkelerden ithal edilmediğini, dolayısıyla Beidou uydularının Çin'e özgü özellikler taşıdığını vurguladı.

Öte yandan, Çin'in, 11 Beidou-3 uydusu daha fırlatması öngörülüyor. 30'u aşkın Beidou uydusuyla 2020 yılının sonuna kadar küresel bir sistem oluşturulması ve projenin tüm dünyaya hizmet verebilmesi planlanıyor.

Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden Li Benqi, gelecekte Beidou-3 serisinin konumlandırma doğruluğunun daha da artırılmasının yanı sıra, heyelan alarmı, otonom araç kullanımı, bina deformasyonu takibi gibi alanlarda kullanımının yaygınlaştırılmasını hedeflediklerine dikkat çekti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor