Xi, Pasifik'teki ada devletleriyle işbirliğinin önemini vurguladı

2018-11-17 13:41:20

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de Pasifik'teki küçük ada devletlerinin liderleriyle bir araya geldi.

İlişkilerin derinleştirilmesi hususunun ele alındığı görüşmede, mevcut ilişkilerin karşılıklı saygı ve ortak kalkınmaya dayalı kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine yükseltilerek işbirliğinde yeni bir sayfa açılması üzerinde de mutabakat sağlandı.

Xi Jinping, görüşmede Çin ve Pasifik'teki ada devletleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde önerilerde bulunarak, iki tarafın fırsatları değerlendirmek suretiyle parlak bir geleceği birlikte kucaklayacaklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Xi, şunları söyledi:

“Pasifik'teki ada devletlerinin liderleriyle güzel Port Moresby kentinde bir araya gelmekten büyük sevinç duyuyorum. Hem eski hem de yeni dostları gördüğüm için çok mutluyum. Dayanışma ve işbirliğini pekiştirerek ortak kalkınmayı hızlandırmak, iki tarafın halklarının ortak arzusu olduğu gibi, küresel barış ve kalkınmanın da ana eğilimi. Bugün burada bir araya gelişimiz, uluslararası topluma olumlu bir mesaj verdiği gibi, küresel barış, istikrar ve refahın korunmasına da dinamizm katacak.”

“Çin'in kalkınma trenine binmelerinden memnunuz”

Xi Jinping, Pasifik'teki küçük ada devletlerinin liderleriyle dört yıl aradan sonra ilk kez bir araya geldi.

Görüşmeye Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O'neill, Mikronezya Devlet Başkanı Peter M. Christian, Samoa Başbakanı Tuilaepa Sailele Malielegaoi, Vanuatu Başbakanı Charlot Salwai, Cook Adaları Başbakanı Henry Puna, Tonga Başbakanı Akalisi Pohiva, Niue Başbakanı Toke Talai ve Fiji Savunma Bakanı Inoke Kubuabola katıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında küresel durum ne yönde değişirse değişsin, Çin ile Pasifik'teki ada devletlerinin birbirlerine öteden beri samimiyet ve karşılıklı saygı temelinde yaklaştıklarına işarat etti. İki tarafın, ortak kalkınmayı ve çifte kazancı hedefleyen kardeşler olduklarına dikkat çeken Xi, ada devletlerinin Çin'in “kalkınma trenine” binmesini sıcaklıkla karşıladıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Xi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin, ülkelerin büyüklüğüne bakılmaksızın eşit olmaları ilkesinde ısrar ediyor. Bu nedenle Çin, ada devletlerinin kendi arzularıyla seçtikleri kalkınma yollarına saygı gösteriyor, bağımsız ve eşit şekilde küresel ve bölgesel işlere katılmalarını destekliyor. Biz, ada devletlerine samimiyetle, sadakatle ve yürekten bir şekilde yaklaşıyoruz. Çin, ayrıca çıkarlar ile adalet arasında adalete öncelik verilmesi ilkesine daima uyuyor, ada devletlerinin ekonomilerini geliştirme, halklarının yaşam seviyesini değiştirme ve kendi güçlerine dayanarak sürdürülebilir kalkınma kapasitelerini yükseltme konularında harcadığı çabaları olumlu değerlendiriyor. Çin, balık vermek yerine balık tutmayı öğretme ilkesini benimsiyor. Çin, önümüzdeki dönemde piyasasını ada devletlerine aktif şekilde açacak, bu ülkelere yatırımlarını artıracak ve bu ülkelerden ithalatını yükseltecek. Böylece, bu ülkelerin Çin'in kalkınmasından doğan fırsatlardan faydalanmaları sağlanacak. ”

Xi: İşbirliği potansiyeli büyük

Görüşmede, Asya-Pasifik'in dünyada en hızlı gelişen bölge olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesi ile Pasifik'teki ada devletlerinin ekonomik açıdan birbirlerini tamamladıklarına, dolayısıyla büyük işbirliği potansiyeline sahip olduklarına vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor