(Haber Analiz) Asya-Pasifik'te dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması için kollar sıvandı

2018-11-15 19:22:23

Filipinler'in başkenti Manila'da geçen yıl Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne (ASEAN) üye ülkeler ile Çin, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan'ın liderlerinin katılımıyla Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (RCEP) Birinci Liderler Toplantısı yapıldı. Toplantının bitiminde bir ortak bildiri de yayımlandı.

Söz konusu buluşmanın bir yıl sonrasında, RCEP'e taraf 16 ülkenin liderleri Singapur'da ikinci toplantı için bir araya geliyor.

RCEP ile ilgili müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini, hatta görüşmenin nihai aşamaya girdiğini söylemek mümkün. Taraf ülkeler, müzakerelerin 2019 yılı içinde tamamlanması için yoğun çaba harcıyor. Bu gelişmeler, gelecek yıl Asya-Pasifik ülkeleri arasında dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasına varılabileceğini gösteriyor.

Nitekim, Çin Başbakanı Li Keqiang da bu konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, ASEAN'ın ve örgütün dönem başkanlığını yürüten Singapur'un çabaları sayesinde, RCEP müzakerelerinde esasa ilişkin ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti. Başbakan Li, geçen yıl yüzde 50 olan RCEP müzakerelerinin tamamlanma ihtimalinin, bu yıl ise yüzde 80'e çıktığını vurguladı.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong da basına verdiği demeçte, bir yıl içinde harcanan çabalar sayesinde, RCEP müzakereleri kapsamında piyasaya giriş konusunda gözle görülür ilerlemeler sağlandığına işaret ederek, şu an bu görüşmelerde nihai aşamaya girildiğini belirtti.   

Günümüzde, tek taraflılığın baş gösterdiği, küreselleşme karşıtlığı ile korumacı yaklaşımların yayıldığı uluslararası ortamda RCEP müzakereleri kritik bir önem taşıyor.

İlk olarak, dünya nüfusunun yarısına denk gelen 3,5 milyar kişiyi kapsayacak RCEP, dünyanın yüzölçümü açısından da en büyük serbest ticaret bölgesini oluşturacak. Bununla birlikte, RCEP'ye üye ülkelerin toplam gayrisafi yurt içi hasılası 22,5 trilyon doları bulacak.

Bu nedenle, RCEP müzakerelerine katılan taraflar, müzakerelerin son aşamasının, tarafların güvenini ve olumlu beklentilerini yükseltmek için yararlı olacağı kanısında. Kurallar temelindeki çok taraflılık ve serbest ticaret düzenini destekleyen net bir sinyal anlamına da gelecek RCEP'nin bölgesel kalkınmayı ve ekonomik küreselleşmeyi de ilerletmesi bekleniyor.

RCEP'in taşıdığı ikinci önem ise bu anlaşmanın gelişmekte olan ülkelerin arzusunu yansıtmasından kaynaklanıyor. ABD merkezli Brookings Enstitüsü tarafından yayımlanan bir makalede, RCEP şu ana kadar gelişmekte olan ülkelerce yönlendirilen “en iddialı” ticaret anlaşması olarak nitelendi.

Aynı zamanda Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore tarafından Dünya Ticaret Örgütü kuralları temelinde kurulan ilk serbest ticaret anlaşması olacak RCEP, Asya kıtasının küresel ticarette liderlik rolünü üstlenmesine de yardımcı olacak.

Üçüncü olarak RCEP, dayanışma içindeki Asya'nın dünya ekonomisine verdiği katkıyı ortaya koyacak. RCEP üyeleri arasında dünyanın ikinci ve üçüncü büyük ekonomileri olan Çin ve Japonya'nın bulunması yanı sıra, söz konusu bölge, küresel ekonominin en dinamik coğrafyası konumunda.

Şayet Asya ülkeleri, çok taraflılığı ve serbest ticareti korumak ve ilerletmek yönünde ortak çaba gösterebilirlerse, dünya ekonomisi muazzam bir itici güç kazanabilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor