2030 Vizyonu: Ortak kalkınma ve refah

2018-11-15 11:00:25 CRI

2030 Vizyonu: Ortak kalkınma ve refah

Çin ve ASEAN, Çin-ASEAN Stratejik Ortaklığı 2030 Vizyonu adlı belgeyi onayladı. Singapur'da açıklanan belgeye göre, Çin ve ASEAN, esasını siyasi güvenlik, ekonomi ve ticaret ile kültürel değişim dahil üç alanın oluşturduğu ve tüm alanlarda geliştirilen işbirliğinin desteklediği yeni işbirliği çerçevesini tesis edip, daha sıkı bir kader ortaklığı oluşturacak.

Çin Dışişleri Üniversitesi'ne (CFAU) bağlı Asya Enstitüsü Başkanı Guo Yanjun, Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabirine verdiği demeçte, adı geçen belgeyi değerlendirdi. Guo, 2030 Vizyonu'nun iki taraf arasında orta ve uzun vadeli işbirliğiyle ilgili olarak yapılan stratejik bir planlama olduğunu savundu:

“2030 Vizyonu'nu üç bakımdan inceleyebiliriz. Çin ile ASEAN arasındaki stratejik işbirliğini motive eden, siyasi güvenlik, ekonomi ve ticaret ile kültür dahil 3 alandaki işbirliği birbiriyle örtüşüyor. Bu 3 alanın somut işbirliği yapılabilecek alt alanları bulunuyor. 2030 Vizyonu'nda 3 esas alandaki orta ve uzun vadeli işbirliği için mutlaka planlama yapıldığı ve geleceğin öngörüldüğü kanaatindeyim. Eğer basit şekilde 2030 Vizyonu'nu değerlendirmek gerekirse, şunu diyebiliriz: 2030 Vizyonu, barış ve kalkınma olmak üzere iki alana odaklanıyor. Barış konusunda Çin ve ASEAN arasındaki ilişkilerde barış ve istikrarın yanı sıra bölgesel istikrarın korunması için ortak çaba gösterilecek. Bu, kalkınmanın ön koşulu. Bu temelde iki taraf, işbirliğini geliştirip ortak kalkınmayı gerçekleştirecektir. Bölgede ortak kalkınma ve ortak refahın gerçekleştirilmesi, 2030 Vizyonunun çekirdek hedefidir.”

Guo Yanjun, Çin-ASEAN Stratejik Ortaklığı 2030 Vizyonu'nun sadece iki tarafı değil, bölgeyi de derinden etkileyeceğine dikkat çekti:

“2030 Vizyonu, iki taraf arasında her alanda işbirliğine, özellikle siyasi açıdan karşılıklı güvenin artırılmasına mutlaka güçlü bir destek sağlayacak. Çin ile ASEAN arasındaki ilişkilerde iniş yaşanmıştı, ancak son yıllarda ilişkilerin iyileştirilmesiyle, karşılıklı güven de artıyor. 2030 Vizyonu'nun onaylanması, iki tarafın orta ve uzun vadede ikili ilişkilerin sağlıklı gelişmesini sağlama yönündeki siyasi iradesini gösteriyor. Bölge için, 2030 Vizyonu, Çin ve ASEAN'ın bölgesel barışı koruma ve ortak kalkınma gerçekleştirme yetkinliği ve zekasına sahip olduğunun göstergesidir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor