Haber Analiz: CIIE fikri mülkiyeti korumada yeni sayfa açtı

2018-11-08 11:47:50

CIIE'nin yabancı katılımcıları, fuar sayesinde Çin'in fikri mülkiyet haklarını koruma konusundaki çabalarını daha yakından tanıma fırsatı buldular. Edinilen bilgilere göre, fuarın organizasyon makamları, yabancı katılımcılarla, sergilenen ürünlerin fikri mülkiyetinin korunmasını öngören sözleşmeler imzaladı. Dahası, fuarda fikri mülkiyet ve ticari anlaşmazlıklarla ilgili destek sağlayan bir hizmet merkezi kuruldu. Resmi internet sitesi, çağrı merkezi gibi kanallarla yabancı katılımcılara fikri mülkiyetin korunması hususunda kaliteli bilgi hizmeti sağlandı, elverişli bir sergi ortamı sunuldu. Bu girişimler, Çin'in fikri mülkiyeti korumayı güçlendirme gayretine bir örnek teşkil ediyor.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmasının fikri mülkiyeti korumayı ilgilendiren kısımları, çok sayıda yabancı katılımcı arasında geniş yankı uyandırdı. Xi'nin açıklamalarına göre, başta fikri mülkiyet hakları olmak üzere yabancı işadamlarının yasal haklarını ihlal eden tüm eylemlere ağır darbe indirilecek, fikri mülkiyetle ilgili denetim ve inceleme çalışmalarında verimlilik artırılacak, cezai tazminat sistemi hayata geçirilerek yasa ihlalinin bedeli ağırlaştırılacak. Tüm bu tedbirler, yabancı ülkelerin Çin'deki gelişme meyvelerinden faydalanmalarına katkı sağlayacaktır.


Öte yandan, CIIE'nin fikri mülkiyet konulu forumu kapsamında 6 Kasım'da küresel fikri mülkiyet haklarını koruma ve inovasyonu geliştirme temalı bir konferans düzenlendi. 20'den fazla ülkeden çok sayıda hükümet yetkilisi, uzman ve araştırmacı, “Fikri Mülkiyet Haklarını Koruyarak, İnovasyona Dayalı Kalkınmayı Hızlandıralım, Elverişli Ticaret Ortamı Oluşturalım” şiarı doğrultusunda fikir alışverişinde bulundular. Bu toplantı, Çin'in küresel fikri mülkiyet haklarını koruma yönündeki sorumlu tavrını yansıtıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in söylediği gibi “Tüm dünya ülkeleri kendi ticaret ortamlarını iyileştirmek için çaba harcamalı, mevcut sorunlarını çözmeli, kusurlarını gizlememeli ve diğer ülkeleri suçlamamalı. El feneri gibi sadece diğer insanları aydınlatıp kendine ışık tutmamalı. ”


Bugün de yoğun katılımla devam eden Çin Uluslararası İthalat Fuarı, aslında parlak bir ayna gibi, insanoğlunun geleceğine ışık tutmakla beraber küresel mülkiyet haklarının korunmasında da yeni bir sayfa açtı.            


      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor