Haber Analiz: CIIE fikri mülkiyeti korumada yeni sayfa açtı

2018-11-08 11:47:50

CRI Haber Merkezi, Sheng Yuhong

The Future Is Here (Gelecek burada)! Bu, Aeromobil adlı dünyanın ilk uçabilen otomobilinin 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda sergilendiği sırada kullanılan slogan. 40'a yakın patenti kaynaştırarak dünyada bir ilki temsil eden bu araç, ithalat fuarına renk kattı.


Yapay zekâ yalnızca otomobil imalatında kullanılmıyor, ayrıca bu teknoloji ile ameliyatlar yapılıyor, masa tenisi oynanıyor, kahve yapılabiliyor. Sanal gerçeklik teknolojisi ve büyük veri analizi ile araba sürmek ve tedavi etmek artık mümkün. İşte bunlar, dünyanın en ileri teknolojili ürünlerinden bazıları ve şu günlerde 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda (CIIE) görücüye çıkıyorlar.


Zekâ ile makinelerin karşılaştığı, inovasyonun reform ile içe içe geçtiği CIIE, dünyanın en ileri teknoloji ürünlerinin sergilendiği bir sahne ve insanlığın gelecekteki güzel yaşamına açılan bir pencere haline geldi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, insanoğluna mutluluk getirmenin bilim, teknoloji ve inovasyonun en büyük itici gücü olduğuna işaret etti. Xi Jinping, ayrıca tüm dünya ülkelerine yeni tur teknoloji devrimi ve endüstriyel reform döneminde doğacak fırsatlardan etkin şekilde faydalanarak dijital ekonomi, yapay zekâ, nanoteknoloji gibi ileri teknolojileri yakalayarak yeni endüstriler, sektörler ve büyüme modelleri yaratma çağrısında bulundu.


Pek çok ülke en yeni teknolojisini ilk kez Çin'de tanıttı

İlk kez düzenlenen CIIE'de yüzden fazla yeni teknoloji ile ürün tanıtıldı, insanoğlunun inovasyon ruhu gözler önüne serildi. Farklı ülkelerin ARGE kuruluşları ve imalatçılarının çekirdek teknolojilerinin tanıtımını ilk kez CIIE'de yapmaları, onların Çin'deki dev piyasaya gösterdikleri yoğun ilgiyi ortaya koyarken, Çin'in son yıllarda fikri mülkiyet haklarını korumak için harcadığı yoğun çabaların da bir sonucu.


Günümüzde insanoğlu, dördüncü sanayi devrimi dönemine girmişken, fikri mülkiyet haklarını koruma ve inovasyon arasındaki ilişki de günden güne sağlamlaştı. Başka bir deyişle, fikri mülkiyet haklarını korumak, inovasyona önem vermek demektir. Hangi ülkenin inovasyon kapasitesi büyükse, fikri mülkiyeti koruma gücü de büyük olmak zorundadır.


Çin, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün 2018 Küresel İnovasyon Endeksi'nde ilk 20 arasına girdi. İnovasyon, Çin'de yüksek kaliteli büyümenin ana dinamiği oldu. CIIE kapsamında düzenlenen Hongqiao Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Forumu'na katılan Bill Gates yaptığı konuşmada, Çin'in birçok inovasyon meyvesinin Çin halkına hizmet ettiği gibi tüm dünyaya da yarar getirdiğini kaydetti.


Çin, fikri mülkiyette uzun mesafe kat etti

Bugüne kadar fikri mülkiyeti koruma bakımından uzun bir mesafe kat eden Çin, artık uluslararası fikri mülkiyet sözleşmelerinin hemen hemen hepsine katılıyor. Çin'in marka kayıt başvurularının sayısı art arda 16 yıldır dünyanın ilk sırasında, patent başvuru sayısı ise peş peşe 7 yıldır yine dünya genelinde birinci basamakta yer alıyor. Son yıllarda bu adımlarla sınırlı kalmayan Çin fikri mülkiyet mahkemeleri de kurdu, bu yıl Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi'ni yeniden yapılandırdı, inovasyonun hukuki korumasını güçlendirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor