Başbakan Li: Çin ekonomisi istikrarlı ve kaliteli büyüyecek

2018-11-07 10:47:19 CRI

Başbakan Li: Çin ekonomisi istikrarlı ve kaliteli büyüyecek

Çin Başbakanı Li Keqiang etkili önlemler alarak Çin ekonomisinin istikrarlı ve yüksek kaliteli büyüme eğilimini koruyacaklarını vurguladı.

Li Keqiang, dün Beijing'de düzenlenen ve önemli uluslararası ekonomi ve finans kuruluşlarının yöneticilerinin katıldığı 1+6 Yuvarlak Masa Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

İki yıl önce başlayan ve yılda bir gerçekleştirilen 1+6 Yuvarlak Masa Toplantısı, Çin Başbakanı ile önde gelen uluslararası ekonomi ve finans kuruluşlarının yöneticileri arasında düzenli diyalog imkânı sağlayan bir platform haline geldi.

Teması “Çin ile Dünya Ekonomilerinin Açık İşbirliği Ortamında Çifte Kazanç Arayışı” olarak belirlenen toplantıya Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Sekreteri Roberto Azevedo, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Mark Carney ve Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Deborah Greenfield katıldı.

Toplantıda küresel ekonominin gidişatı, çok taraflı ticaret sisteminin korunması, Çin ekonomisi ile reform ve dışa açılma gibi konular üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Başbakan Li, toplantıda şunları söyledi:

“Bu toplantının zamanlaması olağan dışıdır, zira toplantı dünya çok değişken ve karmaşık bir ekonomik ve finansal durumda iken düzenleniyor. Çin için bu yıl reform ve dışa açılma politikasının 40. yılı. Çok taraflılığı koruma ve açık bir dünya ekonomisinin büyümesini hızlandırma sürecinde Çin, dışa açılmayı genişletmeye ve reformu derinleştirmeye devam edecek. Bu, uluslararası toplumun da yarar göreceği bir fırsattır. Böylece dünya ekonomisi toparlanıp istikrara kavuşacak ve kapsayıcı şekilde büyüyecektir.”

Yeni bir yol ayrımına gelen dünya ekonomisinin tarihi bir seçimle karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Başbakan Li, böyle bir ortamda dışa açılma ve çok taraflılık ilkesinde ısrar edilerek küreselleşmenin derinleştirilmesi gerektiğini belirtti. Çin'in diğer ülkelerle beraber çok taraflılığı destekleyerek serbest ticaret sistemini koruyacağını ifade eden Li, sözlerini şöyle sürdürdü:

Çok taraflılık ve serbest ticaret mesajı verildi

“Bu toplantıda somut durumlar masaya yatırıldı, aynı zamanda uluslararası topluma da olumlu mesaj verildi. Bu mesaj, çok taraflılık ve serbest ticaretin korunacağı, daha fazla diyalog ve temas yöntemlerine başvurulacağıdır. Tek taraflılığa ve ticari korumacılığa karşı çıkan Çin, uluslararası örgütler gibi taraflarla beraber, genel kabul görecek bir çözüm planı bulmaya hazırdır.”

Çin'den gümrük vergilerini düşürme taahhüdü

Toplantıda Çin ekonomisinin durumu hakkında da bilgi veren Li, genel istikrarlı büyüme vurgusu yaptı. İç ve dış unsurlardan dolayı ekonominin aşağı yönlü baskı ile yüz yüze gelmesine rağmen uzun vadede bakıldığında Çin ekonomisinin genel durumunun iyi olduğuna dikkat çeken Li, etkili önlemler alarak ekonominin istikrarlı ve yüksek kaliteli büyümesini koruyacaklarının altını çizdi. Başbakan Li, şunları kaydetti:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor