Xi: İthalat Fuarı, Çin'in dünyaya açılması yönünde bir girişim

2018-11-05 11:51:55 CRI

Xi: İthalat Fuarı, Çin'in dünyaya açılması yönünde bir girişim

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın Çin piyasasının dünyaya açılması yönündeki önemli bir girişim olduğunu kaydetti.

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, fuara katılan çeşitli ülkelerin değerli konukları onurlarına dün Shanghai'da bir akşam yemeği verdi.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılan yabancı ülkelerin liderleri ile eşleri, akşam yemeği için birer birer Shanghai Uluslararası Toplantı Merkezi'ne ulaştılar. Cumhurbaşkanı Xi ve eşi Peng Liyuan, neşeli bir karşılama müziği eşliğinde yemek salonuna birlikte girdiler.

Yemekten önce yaptığı konuşmada, Çin hükümeti ve halkı adına fuara katılan tüm ülkelerin liderleri ve konuklarına “Hoş geldiniz” diyen Xi şunları söyledi:

“Çin Uluslararası İthalat Fuarı Çin'e, daha doğrusu dünyaya aittir. Bu fuar; sıradan bir fuar değil, Çin'in üst düzey reform ve dışa açılma girişimini ilerleten önemli bir önlem ve piyasasını dünyaya açma inisiyatifini ortaya koyan önemli bir girişimdir. Önümüzdeki 6 gün içinde beş kıtadan gelen 172 ülke, bölge ve uluslararası örgüt, dünyaya kalkınma yolunda elde ettiği başarıları ve kendi imajını gösterecek. 3 bin 600'den fazla işletme de daha da gelişmek için Çinli ve yabancı alıcılarla yeterli temaslarda bunacak.”

Xi, katılımcıların uluslararası ekonomi, ticaret ve küresel ekonomik yönetişim gibi önemli konular üzerine fikir alışverişinde bulunacaklarını kaydederek şöyle devam etti:

“Bu, beklenen bir fuar. Dostlarımız burada zengin meyveler alabilecekler. Tarafların ortak desteği ve çabaları sayesinde Çin Uluslararası İthalat Fuarı, üst düzey bir uluslararası fuar olarak küresel ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştirmek, Kuşak ve Yol inşasını ilerletmek, küresel ekonomik yönetişim için yeni bir platform kurmak, çeşitli ülkelerin mutluluğunu arttırmak ve insanlık için ortak kader topluluğunu oluşturmak için aktif katkılarda bulunacaktır.”

Xi, fuara katılan Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ve Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith ile dün ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, geçtiğimiz eylül ayında düzenlenen Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi sırasında Kenya Devlet Başkanı ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi hususunda fikir birliğine varmıştı.

Xi, Uhuru Kenyatta ile fuar sırasında yaptığı görüşmede, Beijing Zirvesi'nde elde edilen sonuçların hayata geçirilip Kuşak ve Yol inşasının bir fırsat olarak değerlendirilerek Çin-Kenya stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni ilerleme kaydedilmesini istedi.

“Sayın Devlet Başkanı Kenyatta'nın fuara katılması, bize sağladığı desteğin bir işareti olduğu gibi ikili ilişkilere verdiği önemi de gösteriyor. Bunu takdirle karşılıyorum. Kenya tarafı ile bu platformu (Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı) iyi kullanıp özgün ürünlerimizi sergileyerek ikili ticari işbirliğini ortaklaşa genişletelim.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor