“Çin ile Avustralya'nın Geleceği Forumu” düzenlendi

2018-10-29 11:27:28 CRI

“Çin ile Avustralya'nın Geleceği Forumu” dün Sidney'de düzenlendi. Foruma Çin ile Avustralya'nın siyasi ve ticari çevrelerinden uzmanlar ve Çinli göçmenlerin temsilcileri katıldı.

2018 iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir yere sahip. Bu sene, ilk nesil Çinli göçmenlerin Avustralya'ya gidişinin 200. yıldönümü. “Çin ile Avustralya'nın Geleceği Forumu” da bu nedenle büyük önem taşıyor.

Forumda konuşma yapan Avustralya eski başbakanlarından Kevin Rudd, ticari gerginliklerin getirdiği belirsizlikler karşısında, Çin ile Avustralya'nın karşılıklı güveni derinleştirmesi ve anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak fikir birliklerini arttırması gerektiğini belirtti.

Kevin Rudd forumda, Avustralya-Çin ve Çin-ABD ilişkileri, Kuşak ve Yol ile Avustralya arasındaki ticari temaslar ve Avustralya'nın siyasi ortamında Çinli göçmenlerin gelişimi gibi konulara odaklandığı bir konuşma yaptı.

Önceki yıllarda Çin'in Avustralya Büyükelçiliği'nde de görev yapan Rudd, Çin ve ABD'nin yeni bir “Soğuk Savaş” başlatacağı iddiasına katılmıyor.

Rudd, “Soğuk Savaş”ın, idolojilerin yüksek derecede zıtlaşması, nükleer silahların karşı tarafa yönelmesi, zıtlaşan iki taraf arasında ekonomik, ticari ve finansal girişimlerin tamamen kesilmesi gibi özellikler taşıdığına, ancak bunların hiçbirinin Çin ile ABD ilişkilerinde mevcut olmadığına dikkat çekti. Rudd, iki ülkenin ticaret ve diğer alanlardaki fikir ayrılıklarını müzakere yoluyla çözebileceğine inandığını söyledi.

“Çin ve ABD, iki büyük ülke olarak ortak noktalarının ve farklılıklarının farkına varıp, ortak noktalara ağırlık vermeli.” şeklinde konuşan Rudd, Çin ile ABD arasındaki ticari savaşın sadece Çin ve ABD'ye değil, diğer ülkelere de zarar vereceğini kaydetti. Rudd, Çin ekonomisinin dünya için büyük önem taşıdığına işaret ederek, şu an dünya ekonomisinin büyümesinin yüzde 40 oranında Çin ekonomisine bağlı olduğunu dile getirdi.

Çin-ABD ilişkilerinin Çin-Avustralya ilişkilerine de etki ettiğine değinen Rudd, ABD'nin Avustralya'nın müttefiği, Çin'in de Avustralya'nın en büyük ticari ortağı olduğunu hatırlattı. Rudd, asıl önemli olanın, tarafların aralarındaki ortak noktaları ve farklılıkları öğrenip, ortak noktalar temelinde karşılıklı güven oluşturması olduğunu kaydetti.

Çin'de reform ve dışa açılma politikası başlatılmasından bu yana geçen 40 sene boyunca ülke çapında kaydedilen başarıları takdirle değerlendiren Rudd, bu süre zarfında Çin halkının yaşam seviyesinin büyük ölçüde yükseldiğini ve Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin büyümesine önemli katkılarda bulunmaya başladığını ifade etti.

Rudd, Victoria Valiliği ile Çin arasında Kuşak ve Yol işbirliğine dair memorandum imzalanmasıyla, Avustralya'nın gelecek dönemde Kuşak ve Yol inisiyatifinin rolünü daha yakından takip edebileceğini dile getirdi.

Çin kültürünün uzun bir geçmişe ve çağdaş bir anlayışa sahip olduğunu vurgulayan Rudd, bütün dünyanın Çin kültürünü öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Rudd son olarak, ülkesinin bütün kesimlerinin Avustralya'da yaşayan Çinlilerin kültürünü öğrenerek, Avustralya'yı daha güzel bir ülke haline getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor