Mesleki eğitim, Xinjiang'da uyum ve istikrara güç katıyor

2018-10-26 21:09:18

“Mutluluk, barışın hâkim olduğu ülkede doğmak ve savaş ateşinin zulmünden uzak olmaktır. Mutluluk, istikrarlı bir toplumda yaşamak, çocuklarınızın yüzlerinde gülümseme görmektir. Mutluluk, Parti'nin (ÇKP) ve devletin iyiliğine minnettar olmaktır.”

Ses kaydı, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Yutian (Keriye) ilçesinde yer alan Mesleki Eğitim Merkezi'nde eğitim gören kursiyerlere ait. Kursiyerler, “Mutluluk nedir” konulu Çince dersinde işlenen bir metinden bir parça okuyorlar. Kursiyerlerin doğru telaffuzları, samimi duyguları ve yüksek moralle okumaları, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çin hükümetine olan içten teşekkürlerini ve güzel yaşam beklentilerini yansıtıyor.


20. yüzyılın 90'lı yıllarında bölücülük, radikalizm ve terörizmden oluşan “üç kötü güç” mensupları, Çin'in Xinjiang bölgesinde binlerce terör saldırısı düzenledi, çok sayıda masum sivil ve yüzlerce polisin ölmesine, hesaplanamaz mal kaybına sebep oldu. Bu tüyler ürpertici terör saldırıları; Xinjiang'ın huzurunu, güvenli ortamını, düzenini, dayanışma ve ilerleme atmosferini bozdu, Xinjiang'da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların temel insan haklarını ihlal etti.

Xinjiang yerel hükümeti, terörizm ve radikalizmin yayılmasını önlemek ve bu küresel sorunu kökünden çözmek için aktif arayışlara girişerek hukuk temelinde bölge çapında açtığı mesleki eğitim merkezlerinde eğitim programlarını başlattı. Bu merkezlerde eğitim alan kursiyerler, esas olarak terörizm ve radikalizmden etkilenerek suçlara karışan, hafif cezai hüküm verilen veya cezadan tamamen muaf tutulan kişilerden oluşuyor. Eğitim programı sayesinde bu kişilerin dil becerileri yükseldi, hukuk bilinci arttı. Ayrıca radikalist düşüncelerden kurtulan ve bir ila iki farklı mesleki beceri edinen kursiyerler, hem eğitim görüyorlar, hem de istihdam ediliyorlar.

Yutian'de yer alan mesleki eğitim merkezinde öğrenim gören Guharnisa Ahemattohti, CRI muhabirine verdiği demeçte şunları kaydetti: 

“Eğer mesleki eğitim merkezine gelmesem, üç kötü güç yandaşlarının işlediği suçlara karışabilirdim, radikalist düşüncelerden etkilenmeye devam ederek, kötü işlere bulaşabilirdim. Ancak şimdi buradayım ve gördüğüm eğitim sayesinde büyük değişim geçirdim. Hayatım günden güne güzelleşti. Geleceğime güvenle bakabiliyorum.”


Kursiyerlerden Risalat Mamat ise duygularını şöyle ifade etti:

“Eğitim aldıktan sonra birçok konuda bilgi edindim. Merkeze gelmeden önce ne yasaya uyuyor, ne uymuyor, hangi eylem doğru, hangisi yanlış ayırt edemiyordum. Burada aldığım eğitim sayesinde, yasaları öğrendim ve yaptığım hataları kavradım. Bana yeni bir hayat verdiği için Parti'ye (ÇKP) ve hükümete içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Zamanımı mutlaka en etkin şekilde değerlendireceğim, sıkı çalışacağım ve vatansever, mesleğine sadık, dürüst ve iyi bir Çin vatandaşı olmak için çaba harcayacağım. ”

Çince yeterliliği ön şart

Xinjiang'da mesleki eğitim, kursiyerler için ücretsiz. Eğitim merkezlerinde verilen dersler arasında Çince dilbilgisi, hukuk ve yönetmelikler ile mesleki beceri yer alıyor. Çince yeterliliği, hukuk bilinci ve mesleki becerinin artırılması için bir ön şart. Çok sayıda kursiyer, gördüğü eğitim sayesinde Çince konusunda önemli ilerleme kaydetti, çağdaş kültür ile aralarındaki mesafeyi kapattı. Hotan Mesleki Eğitim Merkezi'nde eğitim gören kursiyer Arzigul Mutalip bu konuda şöyle konuştu:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor