Beijing'de Çin-Japonya dostluk resepsiyonu

2018-10-26 11:58:17 CRI

Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü dolayısıyla dün Beijing'de bir resepsiyon düzenlendi.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, resepsiyona katılarak birer konuşma yaptı.

Başbakan Li, Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması dahil olmak üzere iki ülke arasındaki 4 siyasi belgenin Çin-Japonya ilişkilerinin siyasi ve hukuki temeli olduğunu vurguladı.

Li, iki ülkenin barış, dostluk ve işbirliği yolunu şaşmadan izleyerek daha olgun ve sağlıklı ikili ilişkiler kurmaları gerektiğini söyledi.

7 yıl sonra resmi ziyaret

Japonya Başbakanı Şinzo Abe dün Beijing'e ulaşarak Çin ziyaretine başladı. Abe'nin ziyareti, 7 yıl aradan sonra bir Japonya başbakanının Çin'e resmi ziyaret düzenlemesi bakımından büyük önem taşıyor.

Abe, Beijing'e ulaştıktan sonra ilk olarak Çin Başkanı Li Keqiang'la birlikte Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü dolayısıyla verilen resepsiyona katıldı.

Başbakan Li, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Çin ve Japonya'nın anlaşmayı anmasının, barış ve dostluğa inancın sağlamlaştırılmasını, ikili ilişkilerin normal yörüngeye dönüp yeni gelişmeler kaydedilmesini amaçladığını vurguladı:

“Bu anlaşma, Çin ve Japonya'nın barış içinde bir arada yaşama ve nesilden nesle dostluk içinde ilerleme yönünü tayin etti. Anlaşmada Çin-Japonya Ortak Bildirisi'ndeki ilkeler teyit edildi. Bu ilkeler arasında Japonya'nın başlattığı savaştan ders çıkarması ve Tek Çin ilkesini kararlılıkla izlemesi, ayrıca Çin ve Japonya'nın kalıcı barış ve dostluk ilişkisini geliştirmeleri yer alıyor. Bu anlaşma dahil Çin ile Japonya arasında imzalanan 4 siyasi belge, Çin-Japonya ilişkilerinin siyasi ve hukuki temelini oluşturdu.”

Li Keqiang, 4 siyasi belgenin ikili ilişkilerin sağlıklı gelişmesi için takip edilmesi gereken temel ilkeler olduğunu, iki ülkenin barış, dostluk ve işbirliği yönünde devam edip, daha olgun, istikrarlı ve yapıcı ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Bu yıl Çin'in reform ve dışa açılmasının 40. yıldönümü olduğuna dikkati çeken Li Keqiang, Çin'in dışa açılma boyutunu genişleteceğini, Japonya'nın da sürece aktif bir şekilde katılmasını beklediklerini söyledi:

“Geçen 40 yılda, Çin'in gelişme başarıları reform ve dışa açılma yoluyla gerçekleştirildi, gelecekte de reform ve dışa açılmayı kararlılıkla ilerleteceğiz. Reformu kapsamlı bir şekilde derinleştirerek eski büyüme gücünün yenisiyle değiştirilmesine hız vererek, kaliteli gelişmeyi gerçekleştiriyoruz. Dışa açılmayı daha da güçlendireceğiz. Bu, Çin ve Japonya'nın daha yüksek seviyeli işbirliği gerçekleştirmesine daha geniş alan açacak ve daha fazla fırsat sunacak. Japonya'nın daha aktif bir tavırla Çin'deki reform ve dışa açılmanın yeni dönemine katılmasını bekliyoruz.”

Li, doğru yörüngeye dönüp aktif bir şekilde gelişen Çin-Japonya ilişkilerinin dev işbirliği potansiyeli ve gelişme fırsatlarına sahip olduğunu, aynı zamanda sıkıntılar ve meydan okumalarla da karşılaştığını vurguladı.

Çin ile Japonya arasında siyasi güvenin artırılması gerektiğine işaret eden Başbakan Li Keqiang, birbiriyle işbirliği ortağı olma ve birbirine tehdit oluşturmama dahil olmak üzere iki taraf arasındaki siyasi fikir birliklerinin hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor