Çinlilerin tatil eğilimleri değişiyor

2018-10-09 11:41:00 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 7 günlük Milli Bayram tatilinde Çin'de organik gıda, mücevher, ultra yüksek çözünürlüklü televizyon, akıllı ev eşyası ve otomobil gibi malların satışlarında büyük yükseliş kaydedildi. Çinlilerin tüketiminde güçlü artış eğilimi görüldü. Bu gelişmeler Çinlilerin bayram geçirme yöntemlerinin zenginleştiğini de gösteriyor.

Verilere göre, 1-7 Ekim tarihleri arasında Çin'deki perakende ile yeme içme sektörlerindeki satış miktarı 1,4 trilyon yuana ulaştı. Günlük satış miktarı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 oranında arttı.

Shan'anxi eyaletine bağlı Xi'an kentinde bir beyaz eşya mağazası sorumlusu Chen Hui, bayramda beyaz eşya alışverişinde yeni eğilimler görüldüğünü kaydederek, “Geçmişte, tüketiciler fiyatlara daha fazla önem verirlerdi. Şimdi ise eşyaların ne kadar akıllı teknolojiye sahip olduğuna öncelik veriyorlar. Wi-Fi bağlantısı var mı, hayatımıza kolaylık getirebilir mi, yüksek teknolojiye dayalı mı gibi unsurlar dikkate alınıyor.” dedi.

Bayramda hizmet tüketiminde de yeni eğilimler görüldü. Seyahate çıkmak, sinemaya gitmek, gösteri izlemek, müze ve kitapçı gezmek bayram tatilindeki yeni trendleri oluşturuyor. Bayramın ilk dört gününde, yurt içi turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 oranında artarak 502 milyonu buldu. Bayramın ilk altı gününde, ülke genelinde sinemaların gişe geliri de 1,71 milyar yuana ulaştı.

Ayrıca online alışveriş, online yemek siparişi, özel tur, mobil ödeme gibi yeni tüketim modelleri Çinliler arasında yaygınlaşmaya başladı. Bayramın ilk altı gününde, bazı önemli e-ticaret platformlarındaki ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 oranında artışı kaydetti. Bazı yemek sipariş platformları üzerinden gerçekleşen siparişlerin sayısında da yüzde 50'lik artış görüldü.

Uzmanlar verilerin, ürün tüketiminden hizmet tüketimine, geleneksel tüketimden yeni model tüketime kadar Çinli vatandaşların çok yönlü tüketim talebini yansıttığına işaret etti.

Vatandaşların kaliteli tüketime önem verdiğine dikkat çeken Shan'anxi Pedagoji Üniversitesi'nden sorumlu Yin Haiyuan, “Bu veriler, bir yandan iç talepteki artışın somut örneği olurken diğer yandan halkımızın gelir düzeyinin yükseldiğini de gösteriyor” ifadesini kullandı.  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor