Dünya liderleri genel kurulda konuştu

2018-09-26 11:51:55 CRI

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Dünya liderleri genel kurulda konuştu

Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri dün New York'taki BM merkezinde başladı.

Yüzden fazla devlet lideri, hükümet başkanı veya üst düzey temsilci, dünyanın karşılaştığı başlıca tehdit ve zorlukları tartışıyor.

BM Genel Sekreteri Guterres, yaptığı konuşmada, BM'nin reforme edilmiş, daha canlı ve güçlü bir çok taraflı sistemi destekleme sorumluluğu olduğunu savundu. İklim değişikliğinin aciliyeti ve yeni teknolojilerin değerlendirilmesinin önemine değinen Guterres, terörizm, aşırıcılık ve nükleer silahların yayılmasına yönelik endişeleri dile getirdi.

73. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanı Maria Fernanda Espinosa, yaptığı konuşmada, herkesle yakından ilgilenen bir Birleşmiş Milletler kurulması gerektiğini söyledi. Espinosa, çok taraflılığın, insanlığın karşılaştığı küresel meydan okumalara müdahalede tek strateji olduğunu vurguladı. Espinosa, toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek, çevreyi iyileştirmek, engellilerin haklarını korumak, göç ve mülteci çalışmalarını desteklemek, BM'yi yeniden canlandırmak, barışı ve güvenliği desteklemek için birlikte çalışmaya çağırdı.

Trump'ın sözleri salonu güldürdü: En başarılı yönetim biziz!

(Bu video guancha arşivinden alınmıştır)

ABD Başkan Donald Trump da dün 73. BM Genel Kurulu görüşmelerinde konuştu. Trump, geçen iki yıl içinde kendisinin liderliğindeki ABD yönetiminin “geçmişteki herhangi bir yönetimden daha fazla başarı” elde ettiğini ifade etti. Trump'ın bu sözü, salonda kahkahalara neden oldu. Kahkahaların ardından Trump, “Böyle bir tepki beklemiyordum, neyse önemli değil” diyerek sözlerine devam etti. Trump, şu anda ABD'nin daha güçlü, güvenli ve daha zengin olduğunu vurguladı.

Trump, göreve başlamasından sonra izlediği “Önce ABD” politikasını savunarak küreselleşmeye karşı çıktığını bir kez daha yineledi.

Trump, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi çok taraflı kuruluşların yanı sıra, İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşma gibi bazı çok taraflı anlaşmaları eleştirdi. ABD'nin dış yardımlarını ciddi biçimde gözden geçirmekte olduğuna değinen Trump, ABD'nin gelecekte sadece “dostlarına” yardım sağlayacağını ve BM barış gücü bütçesinin yüzde 25'ten fazlasını ödemeyeceğini belirtti.

Trump, İran ve Venezuela gibi ülkelerin hükümetlerini de eleştirdi. Trump, İran'ın Ortadoğu bölgesinde türbülans yarattığı, dünyada terörizmin başlıca destekçisi olduğu iddiasında bulundu ve İran'ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin vermeyeceklerini ifade etti.

Trump, Filistin-İsrail sorununda ABD'nin “ilkeli bir gerçekçilik politikası” izlediğini kaydetti.

Trump, Kuzey Kore lideri Kim'le yaptığı görüşmenin son derece verimli geçtiğini, ancak yapılacak halen çok şey olduğunu ekledi. Trump ayrıca Kore yarımadasının nükleerden arındırıldığını görmeden, bu ülke üzerindeki yaptırımları kaldırmayacaklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor