Yeni dönemde İpek Yolu'nun ışığını işbirliğine yansıtalım

2018-09-21 09:23:46 CRI

Yeni dönemde İpek Yolu'nun ışığını işbirliğine yansıtalım

İkinci 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Çin (Guangdong) Uluslararası İletişim Forumu dün Zhuhai kentinde başladı.

Çin Medya Grubu ve Guangdong yerel hükümeti tarafından düzenlenen forumda, uzmanlar ve medya çevrelerinden üst düzey yetkililer Kuşak ve Yol inşası çerçevesinde alınan tedbirler ve kazanımlar ile medya kuruluşları arasındaki işbirliği üzerine fikir alışverişinde bulundular.

Bu yıl, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni ortaya koymasının beşinci yıldönümü. Kuşak ve Yol girişimi, kıta ve okyanuslardan geçerek tarihi ve geleceği birbirine bağlayıp Çin'in dünya ülkeleriyle temaslarını yoğunlaştırdı.

Forumun katılımcıları arasında Çin halkının çok sayıda eski dostu yer aldı. Onlardan biri olan Fransa'nın eski başbakanı Jean-Pierre Raffarin ülkesinde “Çinli Bey” diye anılıyor. Basına verdiği demeçte, Çin tarafından ortaya koyulan Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni takdirle karşılayan Jean-Pierre Raffarin, geçtiğimiz Bahar Bayramı'nda sosyal medya hesabından bir kutlama kartı yayımlayarak Kuşak ve Yol'un Fransa ile Çin arasındaki dostluğun yeni köprüsü olmasını umduğunu belirtti.

“Biz ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı' ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu' güzergâhlarında daha sıkı işbirliği kuracağız. Ulaşımda bağlanırlık, serbest ticaret ve finansman konularında daha çok işbirliği projesini hayata geçireceğiz. ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı' ve “21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu' kapsamında, bu girişimlerin güzergâhında yer alan tüm ülkeler arasında işbirliğini ilerletip yeni vizyon oluşturacağız. Bu, Avrupa için de çok önemli.”

2 bin yıldan fazla bir süre önce develerin kadim İpek Yolu'nda çınlayan zil sesi, zaman ve mekânı delerek yeni yüzyılda Kuşak ve Yol senfonisine dönüştü ve ekonominin küreselleştiği çağa nüfuz etti. Bu da forumun “Yeni Dönem, Yeni İpek Yolu ve Yeni İmaj” olarak belirlenen temasının derinlerde yatan manasına karşılık geliyor. Peki, bugün yeni teknolojilerle, yeni ekonomilerde ve yeni dönemde yüz yüze gelinen sınamalar karşısında ne yapılması gerekiyor?

“Kuşak ve Yol çağın eğilimleriyle örtüşüyor”

2011 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanan New York Üniversitesi'nden Profesör Thomas J. Sargent, forumda yaptığı “Yeni Dönem, Yeni Ekonomi ve Yeni Teknoloji: Guangdong'un Gelecek 40 Yılı” başlıklı konuşmasında, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin yeni dönemdeki küresel eğilimlerle örtüştüğüne dair kanaat bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuşak ve Yol İnisiyatifi, hem Çin'e hem de dünyaya yararlı. Zira bu inisiyatif, yeni rekabet getirebilecek ve küresel ekonomik büyümeyi teşvik etmenin yanı sıra dünya çapında yeni düşünceler yaratabilecek.”

Medya işbirliğinde yeni dönem

Oxford Üniversitesi'nden üst düzey araştırmacı Peter Frankopan, iki yıl önce dünyanın ekseninin kayacağını ve bin yıl öncesindeki başlangıç noktasına, İpek Yolu'na döneceğini öngördü. Frankopan'a göre tarihin istikameti, ülkeler arasındaki işbirliğine çevrildi, aynı zamanda medya kuruluşları arasındaki işbirliğinin de yeni bir döneme girmesini gerektirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor