Deniz İpek Yolu üzerindeki iletişim canlandırılacak

2018-09-20 11:40:44

Deniz İpek Yolu üzerindeki iletişim canlandırılacak

İkinci 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Çin (Guangdong) Uluslararası İletişim Forumu, dün Zhuhai kentinde başladı.

Çin Medya Grubu ve Guangdong Eyaleti Halk Hükümeti tarafından düzenlenen forumun ana konusu “yeni dönem, yeni İpek Yolu ve yeni imaj” olarak belirlendi.

Beş yıl önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun ortaklaşa inşası önerisi, kadim İpek Yolu'nu yeni döneme taşıdı.

Son beş yıl içinde Çin ile İpek Yolu güzergâhındaki ülkeler arasındaki mal ticareti hacmi 5 trilyon ABD Doları'nı geçerken, Çin'in bu ülkelere yaptığı doğrudan yatırım 60 milyar doları aştı. Bunun yanında Çin, güzergâh ülkeleriyle toplam 80'den fazla ekonomik ve ticari işbirliği bölgesi kurarak çok sayıda kişiye istihdam yarattı.

Reform ve dışa açılmanın lokomotifi, öncüsü ve pilot bölgesi olan Guangdong eyaleti, Deniz İpek Yolu'nun da merkez bölgesi konumunda.

Çin Komünist Partisi Guangdong Eyaleti Sekreteri ve Eyalet Valisi Ma Xingrui, forumun açılışında şunları söyledi:

“Beş yıl içinde Guangdong eyaleti, merkezi hükümetin düzenlemeleri ve talepleri doğrultusunda Kuşak ve Yol inşasının uygulanmasına dair bir plan ortaya koydu. Bu, Deniz İpek Yolu ülkeleriyle somut işbirliğine de ivme kazandırdı. Plan doğrultusunda, siyasi iletişim derinleştirilerek işbirliği mekanizmasının kenetlenmesi güçlendiriliyor. Ulaşım tesisleri arasında bağ kurularak uluslararası ulaştırma inşası ilerletiliyor. Bunun yanında, ticaret kolaylığı sağlanarak endüstriyel işbirliği ve yurt dışındaki sanayi bölgelerinin inşası güçlendiriliyor. Ayrıca, finansman desteği artırılarak finansal açıdan teminat gücü yükseltiliyor. Halklar arasındaki temaslar artırılarak kültürel işbirliği de kapsamlı şekilde yoğunlaştırılıyor. Bu forumun sunduğu platform sayesinde aramızdaki temasların artırılarak daha geniş bir işbirliği mutabakatı sağlayacağımıza inanıyorum.”

Guangdonglu işletmeler çalışmalarını yoğunlaştıracak

Guangdong Eyaleti Parti Komitesi Üyesi ve Tanıtım Departmanı Başkanı Fu Hua, forumun açılışında, Guangdong işletmelerinin Kuşak ve Yol kapsamında yurt dışındaki faaliyetlerine dair 2018 Eylem Raporu'nu açıkladı.

Raporda, yeni dönemden hareketle Guangdong işletmelerinin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülke ve bölgelerle karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı işbirliğinde başvurdukları uygulamalar ve sağladıkları neticeler gösterildi.

Fu Hua, açılışta şöyle konuştu:

“Raporun sunduğu fırsatı değerlendirerek sağlıklı ve iyi gelişme eğilimi temelinde, diyalog ve istişarede ısrar etmek suretiyle paylaşım, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda ve tecrübelerimizden karşılıklı olarak istifade ederek Guangdonglu işletmelerin Kuşak ve Yol'un inşasını ilerletmesine devam edeceğiz. Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülke ve bölgelerin ekonomik ve toplumsal açıdan sürdürülebilir kalkınmasının hızlandırılmasına aktif katkılarda bulunmayı da sürdüreceğiz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor