2018'deki 3. Xi-Putin görüşmesi gerçekleşti

2018-09-12 11:57:15 CRI

2018'deki 3. Xi-Putin görüşmesi gerçekleşti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Vladivostok'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Çin-Rusya ilişkilerinin bu yılın başından itibaren daha hızlı bir gelişme dönemine girdiğine dikkat çeken iki lider, uluslararası durumda ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, ikili ilişkilerin kararlılıkla geliştirileceğini belirterek, küresel barış ve istikrarın yılmadan korunması konusunda mutabakat sağladı.

Xi Jinping, dün öğleden sonra Rusya'nın Vladivostok kentine vardıktan sonra ilk olarak Putin'le görüştü. Bu, Xi'nin bu yıl içinde Putin'le yaptığı üçüncü, 2013 yılından bu yana ise iki lider arasındaki 26. görüşme niteliğini taşıyor.

Xi, “Son dört ayda Putin'le üç görüşme yaptım. Bu kadar yoğun temaslar, iki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesinin yüksekliğini ve taşıdığı değeri gösterdiği gibi, ikili ilişkilerin, iki ülkenin diplomatik gündemindeki öncelikli konumunu da öne çıkardı.” dedi.

Xi Jinping, iki tarafın ortak çabasıyla ikili ilişkilerdeki siyasi avantajların, somut işbirliği sonuçlarına dönüştürüldüğüne dikkat çekti. Xi ayrıca, iki taraftan da geleneksel dostluğu pekiştirerek kapsamlı işbirliğini güçlendirmemesini, ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini daha yüksek düzeye taşıyarak, iki ülke halkına daha fazla fayda sağlamasını istedi.

Xi, görüşmeyle ilgili gazetecilere şu değerlenmede bulundu: “Görüşmede yılın başından itibaren ikili ilişkilerde daha olumlu gelişme eğilimi görüldüğünü ve ikili ilişkilerin daha hızlı bir gelişme dönemine girdiğini fikir birliğiyle dile getirdik. İki taraf da, karşı tarafın kendi koşullarına uygun gelişme yolunda ilerlemesine, kendi güvenlik, gelişme, hak ve çıkarlarını korumasına kararlılıkla destek veriyor. Bu durum, hem büyük ülkeler arası hem de komşu ülkeler arası ilişkiler için örnek oluşturuyor.”

Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın da “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin, Avrasya Ekonomik Birliği'ne entegre edilmesini sağlamaya çalışması gerektiğine dikkat çekti. Xi ayrıca enerji, tarım, bilimsel inovasyon ve finans alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi, önemli projelerin yürütülmesi, ileri bilim ve teknoloji alanında ortak çalışmaların pekiştirilmesi gerektiğine de işaret etti. Xi, bu yıl Çin'de düzenlenen ve önümüzdeki yıl Rusya'da düzenlenecek yerel işbirliği ve iletişim etkinliği vesilesiyle, daha geniş çaplı yerel işbirliğinin gerçekleşmesini arzuladıklarını ifade etti.

Putin'in çağrısıyla düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu'nun, tarafların fikri toplamak ve bölgesel işbirliğini ele almak için önemli bir platform haline geldiğini kaydeden Xi, Forum'un iki taraf için, Uzak Doğu işbirliğini de içeren, yerel işbirliğini derinleştirmekte yeni fırsatlar getireceğine inandığını dile getirdi.

Çin ve Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve başlıca yükselen piyasa ekonomileri olduğuna dikkat çeken Xi, iki ülkenin de dünya barış ve istikrarını koruma, kalkınma ve refah hızlandırma görevini üstlendiğine vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor