Çin'in insan hakları çalışmaları Cenevre'de tanıtılıyor

2018-09-11 11:19:16 CRI

“Çin'de Reform ve Dışa Açılma ile İnsan Haklarının Gelişimi” adlı sergi, dün Cenevre'de açıldı.

Yaklaşık 90 adet fotoğraf ve resmin yer aldığı sergide, aynı zamanda kısa videolarla Çin'in yoksullara yardım çalışmalarında elde ettiği başarılar da gösteriliyor.

Sergi açılışına, Çin'in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Yu Jianhua, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi İnsan Hakları İşleri Bürosu Daire Başkanı Li Xiaojun katıldı.

Son 40 yılda Çin'deki insan hakları çalışmalarında, ÇKP liderliğinde, göze çarpan başarılar elde edildiğine dikkat çeken Yu Jianhua açılışta yaptığı konuşmada, “İnsan haklarını korumak ve ilerletmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesi, yoksulluğun ortadan kaldırılması, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, insan haklarının adli korunması, kadın ve çocuk hakları ile çıkarlarının korunması gibi alanlarda tarihsel ilerlemeler kaydediyoruz. Bu başarılar da, uluslararası toplumda övgü topluyor.” ifadelerini kullandı.

Li Xiaojun konuşmasında, reform ve dışa açılmanın insan hakları çalışmalarının geliştirilmesinde önemli bir itici rol oynadığını kaydederek, “Çin, yoksul nüfusu azaltmayı, insan haklarını koruma ve ilerletme çalışmalarının önemli bir parçası olarak belirledi. Son yıllarda Çin'de ortalama olarak ayda 1 milyon köylü nüfus yoksulluktan kurtarılıyor. Bu, adeta insanlık tarihinin bir mucizesi.” dedi.

Reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana geçen 40 yılda, Çin'de yoksulluğu azaltma çalışmalarında büyük başarılar kazanıldı. Bu da sergide, uluslararası toplumun en çok dikkatini çeken konulardan biri oldu.

Sergiyle ilgili Pakistan'ın Cenevre Daimi Temsilcisi Faruk Amil, insan hakları çalışmalarının temelinin, yoksulluğun ortadan kaldırılması olduğuna işaret ederek, Çin'de bunca yılda 700 milyon kişinin yoksulluktan kurtarılmasının olağanüstü bir başarı sayıldığını ve Çin'in dünyayla bu konudaki başarılı deneyimlerini paylaşmasının önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Küba'nın BM'deki Daimi Temsilcisi Pedro Luis Pedroso Cuesta ise, bu sergiyle Çin'in insan haklarını korumak için harcadığı çaba hakkında bilgi edindiğini belirtti. Pedro Luis Pedroso Cuesta, “Çin sadece büyük ekonomisi olan bir ülke değil, aynı zamanda büyük bir insan hakları ülkesi. Çin'in insan haklarını koruma alanında yürüttüğü çalışmalarda özellikle yoksulluğu azaltmakta başarılı deneyim ve uygulamalar, diğer yoksul ülkeler için de umut verici bir tecrübe” yorumunda bulundu.

Rusya'nın Cenevre Daimi Temsilci Yardımcısı Nikita Zhukov da, Çin'in yoksulluğu azaltmakta elde ettiği başarıların, hükümetin yoksullara yardım etmek için uyguladığı çeşitli politikalara ve halkın yoğun çabalarına dayandığını vurguladı.

Serginin açılışına; BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı Vojislav Suc, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü William

Lacy Swing ile başta İngiltere, Almanya, Pakistan, Mısır ve İran olmak üzere 30'u aşkın ülkeden ve AB'den diplomatlar, çeşitli ülkelerin Cenevre'deki temsilcileri, BM'nin ilgili kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dahil 600'den fazla kişi katıldı.

  

  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor