Xi: Afrika'nın Kuşak ve Yol inşasına katılmasını destekliyoruz

2018-09-03 18:27:52 CRI

Xi: Afrika'nın Kuşak ve Yol inşasına katılmasını destekliyoruz

Çin-Afrika Liderleri ile Sanayi ve Ticaret Temsilcileri Diyalogu ve 6. Çin-Afrika Girişimciler Kongresi'nin açılış töreni bugün gerçekleştirildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başta 35 Afrika lideri olmak üzere Çin'in ve Afrika'nın siyaset, sanayi ile ticaret alanlarında önde gelen yaklaşık bin temsilcinin katıldığı açılış töreninde konuşma yaptı.

Xi Jinping, yaptığı konuşmada, Afrika ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasına etkin destek vereceklerini açıkladı. Xi, Çin'in Afrika ülkeleriyle çok yönlü kaynaşmayı yoğunlaştırıp, devletlerin somut koşullarına uyan, her ülkeye yarar sağlayan, hoşgörülü, çifte kazanca dayalı ve yüksek kaliteli kalkınma yolu yaratarak halklara daha büyük mutluluk getirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Afrika'nın dünya nüfusunun altıda birini oluşturduğuna işaret ederek, Afrika dâhil tüm dünya ülkelerinin ortak kalkınmasının, insanoğlunun ortak kader topluluğu inşasının önemli bir parçası olduğunu vurguladı. Afrika kıtasının Kuşak ve Yol inşasının tarihi ve doğal uzantısı, Afrika ülkelerinin de inisiyatifin önemli katılımcıları olduğunu söyleyen Xi şunları kaydetti:

“Çin, Afrika ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasına katılmasını destekliyor. Çin, eşitlik ve çifte kazanç temelinde, ortak istişare, ortak inşa ve ortak paylaşım ilkeleri doğrultusunda, Afrika ülkeleriyle çok yönlü kaynaşmayı güçlendirecek; politika belirleme, altyapı tesisleri, ticaret ile finans alanlarında bağlantıyı sağlamlaştırarak halklar arasındaki birebir iletişimi güçlendirecektir. Böylece iki taraf, ülkelerin somut koşullarına uyan, her ülkeye yarar getiren hoşgörü ile çifte kazanca dayalı ve yüksek kaliteli kalkınma yolunu birlikte yaratacaktır. ”

“Afrika'ya yatırımlarımız siyasi emellerimizden kaynaklanmıyor”

Çin'in Afrika'ya yaptığı yatırımların hiçbir siyasi amaç taşımadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, Afrika ülkelerinin içişlerine karışmak veya onları istemedikleri bir şeye zorlamak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirtti. Çin'in Afrika ülkeleriyle kalkınma deneyimlerini paylaştığını dile getiren Xi Jinping, Afrika ülkelerinin kalkınma ve refaha kavuşma sürecini desteklediklerini kaydetti. Altyapı tesisleri inşası gibi Afrika'nın gelişmesiyle doğrudan bağlantılı önemli hususlarda işbirliği halindeki Çin ve Afrika'nın ellerindeki sermayeyi kritik alanlarda kullandıklarına işaret eden Xi, iki tarafça ortaklaşa inşa edilen “Kuşak ve Yol”un açık ve kapsayıcı bir inisiyatif olduğunu söyledi. Xi Jinping, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin ve Afrika'nın “Kuşak ve Yol”u ortaklaşa inşa etmesi, mevcut uluslararası kurallara uyuyor. Çin; açıklık, şeffaflık ve karşılıklı saygı ilkeleri temelinde daha fazla ortak kazanç sağlayacak bir işbirliği platformu kurmak için bu inisiyatife katılmak isteyen ülkelerle işbirliği yapmaya hazırdır.”

Çin'in Afrika ülkeleriyle karşılıklı yatırımları artırarak dışa açılma seviyesini kararlılıkla yükselteceğini yineleyen Xi, Afrikalı iş insanları dâhil yabancı girişimcilerin Çin'de yatırım yapmasını beklediğini kaydetti. Xi Jinping, iki tarafın geleneksel endüstri yapısını geliştirme sürecinde akıllı kalkınmayı gerçekleştirerek Afrika'daki yerel halkların yaşam koşullarını düzeltmek için çaba göstereceklerini dile getirdi. Xi, bu konuda şunları söyledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor