Afrika basını Beijing zirvesini yakından izliyor

2018-09-03 12:04:13 CRI

Afrika basını Beijing zirvesini yakından izliyor

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi 3 Eylül'de Beijing'de başlıyor. Afrika basını zirveyi yakından izliyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, zirveye katılmak için 1 Eylül'de Beijing'e gelerek resmi ziyaretine başladı. Mısır medyası Sisi'nin gezisini olumlu değerlendiriyor.

Süveyş Kanalı'nın önemi artacak

Mısır'da yayın yapan Al-Ahram gazetesinin dün manşetten verdiği haberde, Çin ile Mısır'ın gelecek aşamada enerji, teknoloji ve terörle mücadele alanlarındaki işbirliğinin, Çin-Afrika işbirliğine katkı sağlayacağı belirtildi. Haberde, Süveyş Kanalı'nın küresel ticaret akışında daha önemli rol oynayacağına dikkat çekildi.

Mısır'da yayın yapan Youm 7 dergisinde yer alan “Çin-Afrika Ortak Kader Topluluğu: Çifte Kazanç ve İşbirliği, Geleceğin Paylaşılması” başlıklı makalede, son forumdan beklentiler ifade edildi. Makalede, Çin ve Afrika'nın bölgesel ve uluslararası sorunlarda sağladığı mutabakatın, Çin'in Afrika'yla stratejik işbirliğini derinleştireceği belirtildi.

Dünyanın dikkatini çeken Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi 3-4 Eylül günlerinde düzenleniyor. Zirvede Çin ve Afrika liderleri, Beijing'de bir araya gelerek “İşbirliği Yoluyla Ortak Kazanç, El Ele Daha Sıkı Bir Çin-Afrika Kader Ortaklığı” teması çerçevesinde gelecek döneme dair işbirliğini ele alıyor.

‘Daha önce görülmemiş fırsatlar'

Kenya, Etiyopya ve Uganda gibi Doğu Afrika ülkelerinin medya organları da zirveyi yakından izliyor. Çıkan haberlerde zirvenin daha önce görülmemiş fırsatlar sunduğu belirtilirken, Afrika ülkelerinin bu fırsatlardan istifade ettikleri kaydediliyor.

Kenya'da çıkan Nation Daily gazetesinde yer alan yorumda, hükümetin sadece altyapı tesisleri ve tüketim malları konusunda değil, imalat, tarım, şehir planlaması, çevre koruma, yoksullara yardım ve trafik yönetimi gibi alanlarda da Çin'in deneyimlerini örnek alabileceğine dikkat çekildi.

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kanyatta ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yapacağı görüşmeye dikkat çeken Satanderd gazetesinde yer alan makalede, 2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin, Çin ile Afrika'daki ekonomik topluluklar arasında ekonomik ve ticari işbirliğini geliştireceği belirtildi.

Etiyopya'da yayın yapan ERA haber ajansında yer alan makaleye göre, zirve, Etiyopya ve Çin'in Birleşmiş Milletler ve Güney-Güney İşbirliği çerçevesindeki işbirliğini pekiştirecek. Makaleye göre, Çin'in Etiyopya'da gerçekleştirdiği projeler 10 binlerce kişiye istihdam olanağı yarattı. Çin geçen yıl 2 bin Etiyopyalı mastır ve doktora öğrencisine burs sağladı.

Uganda'da çıkan New Vision gazetesinde yer alan “Çin-Afrika Zirvesi Karşılıklı Yarara Dayalı İşbirliğini Derinleştirdi” başlıklı yazıya göre, Çin ile Afrika arasındaki ticaret ve yatırım hızla gelişiyor, kültürel temaslar gittikçe artıyor. 2009 yılından bu yana Afrika'nın en büyük ticaret ortağı konumundaki Çin'in katkılarıyla, Afrika'da ekonomik büyüme ve yoksulluğun azaltılmasında aşama kaydedildiği yorumu da haberde yer aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor