Trump'ın şantajı değer kaybediyor

2018-08-03 09:19:16 CRI

CRI Haber Merkezi

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla 200 milyar ABD Doları tutarında Çin ürünlerine getirilecek vergi oranını yüzde 10'dan yüzde 25'e kadar yükseltme teklifini değerlendirdiklerini duyurdu. Lighthizer, bu girişimin Trump yönetimine ekstra bir seçenek sunup Çin'i değişiklik yapmaya zorlamayı amaçladığını belirtti.

Beyaz Saray'daki karar verenler muhakkak bu ‘bomba haber'in kamuoyunda büyük yankı uyandıracağı görüşünde. Ne var ki, bu sefer hayal kırıklığına uğrayacaklar. Haber, dün ABD'nin ana akım basınında sıradan bir şekilde yer aldı, bilhassa, New York Times gazetesinin aplikasyonunun ilk iki sayfasına bile girmedi. Demek ki, "kurt geliyor" dye çok fazla bağırılırsa, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu ‘dünya köyü'nün sakinleri bunu umursamaz hale geldi.

İşin ilginç tarafı, Beyaz Saray bir taraftan vergi oranını yükseltme tehdidinde bulunuyor, diğer taraftan da Çin'le yeniden müzakere başlatacağız diye etrafa haber sızdırıyor. Buna karşın, Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin tüm dünyanın çıkarını, bilhassa kendi çiftçileri, girişimcileri ve tüketicilerinin çıkarlarını hiçe sayarak Çin'e ikili oyun oynadığına işaret ederek, bu yöntemin Çin'de etkili olmayacağını ve ticaret savaşına karşı çıkan ülkelerin hayal kırıklığına uğramasına yol açtığını açıkladı.

Çin ile ABD arasında 4 aydır süren bilek güreşinde, ABD'nin performansı, kendisine dünya çapında daha fazla kredi kaybettiriyor. Trump'ın şantajı da sürekli değer kaybediyor. Trump, 50 milyardan 200 milyar ABD dolarına çıkarak, seçim için vergi sopasını daha yüksek kaldırıyor. Beklenen sonucu alamayan Trump, ek gümrük tarifesine 500 milyar dolarlık ürünleri, yani Çin'den ithal edilen bütün ürünleri dahil edeceği tehdidinde bulundu.

Tüm dünyaya baktığımızda, ABD, siyaset, ekonomi, askeriye ve teknoloji alanlarında mutlak üstünlüğe sahip. ABD, bir süper güç olarak neden mütte fiklerine alçak korkutma tedbiri alıyor? Nesnel olarak, bu Beyaz Saray'daki siyasi hava ile yakından ilgilidir.

Birincisi, Beyaz Saray'ın sahibi olan Trump daha önce başarılı bir iş adamıydı. Seçimde “ABD'yi tekrar harika hale getirme” taahhüdünde bulunan Trump, işletmecilik anlayışını Beyaz Saray'a getirdi ve her zaman kendisine kazandıran ‘ticaret sanatı'nı uluslararası ilişkilerde kullanıyor. Fakat ülkeyi yönetmek ticaret yapmaya benzemez. Ticaretteki gizli kurallarla ülkeyi yönetme, ülkenin prestijini sarsarken, ABD'li seçmenlere karşı da son derece ciddi sorumsuzluk oluşturuyor.


İkincisi, geçen dönem Beyaz Saray'da meydana gelen birkaç tur mücadelenin sonucunda, başta ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Beyaz Saray Ulusal Ticaret Konseyi Başkanı Peter Navarro olmak üzere sertlik yanlıları üstünlük kazandı. ‘New York Times' gazetesinin bildirdiğine göre, Çin ürünlerine 200 milyar ABD doları tutarında yüzde 25 ek gümrük vergisi getirilmesi önerisi Trump'ın sertlik yanlılarından geliyor. Onlar, Beijing'e ‘acı içeren tedbir' uygulamanın Çin'i müzakere masasına zorla oturtacağını sanıyor. Geçen ağustos ayında Trump ile ihtilafa düşen Beyaz Saray'ın eski baş stratejisti Steve Bannon da bu yeni tarife politikasını hazırlamak için Trump tarafından tekrar davet edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor