Çinli “çocuk gazeteciler” Polonya'yı ziyaret etti

2018-08-02 12:16:32

Çinli “çocuk gazeteciler” Polonya'yı ziyaret etti


CRI- Shi Guang

“Panda Çocuk Gazetecileri” heyeti dün, Çin'in Varşova Büyükelçiliği'ni ziyaret etti ve Büyükelçi Liu Guangyuan tarafından kabul edildi. Genel olarak çocuklardan oluşan heyet, burada büyükelçiyle bir röportaj yaptı. Çocuklar bu vesilesiyle ilk “gazetecilik” deneyimlerini yaşamış oldu.

Liu Guangyuan, ilk olarak Çin-Polonya ilişkilerinin gelişme durumunu tanıttı. Gelecek yıl, Çin ve Polonya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümünün kutlanacağını söyleyen Liu, özellikle 2015 ve 2016 yıllarında Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmesinin ardından, ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine taşındığını hatırlattı.

16+1 işbirliğinin, Kuşak ve Yol inisiyatifini destekleyen ve Asya Altyapı Yatırım Bankası'na (AAYB) katılan ilk Orta ve Doğu Avrupa ülkesi Polonya'da doğduğunu dile getiren Liu Guangyuan, Polonya halkının da iki ülke arasındaki dostluğa destek verdiğinin altını çizdi. Büyükelçi, son yıllarda iki ülke arasındaki üst düzey temasların yoğunlaştığı gibi, somut işbirliğinde de zengin sonuçların elde edildiğini belirtti.

Çinli “çocuk gazeteciler” Polonya'yı ziyaret etti

Çin-Avrupa Yük Treni Seferleri

Chengdulu çocuk gazeteci Li Zixuan, Polonya halkının Çin-Avrupa Yük Treni Seferleri'yle Chengdu'dan Polonya'ya gelen ürünler arasından en çok hangilerini sevdiğini sordu.

Liu Guangyuan, “Chengdu'dan gelen ürünler esas olarak mekanik ve kıyafet gibi mallardan oluşuyor. Bu ürünler hem kaliteli, hem de hesaplı. Polonyalılar bu tür ürünleri çok sever.” ifadelerini kullandı.

Diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümü

Çocukların yaşları küçük, ancak onlar Polonya'ya bir gazeteci gibi hazırlanarak geldi. Gelecek yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü olduğunu öğrenen çocuk gazeteci Sun Yaodong'un, “Önümüzdeki yıl iki ülke arasında kültür alanında ne gibi etkinlikler düzenlenecek?” sorusunu Kültür Müşaviri Cai Lian cevapladı.

Cai Lian, Çin ve Polonya arasında kültür alandaki temasların çok sıkı olduğunu ve geçen yıl Varşova Filarmoni Orkestrası ile Çinli piyanist Li Yundi'nin Çin'in Chongqing, Guangzhou, Shenzhen, Beijing ve Shanghai kentlerinde birlikle konserler verdiğini anımsattı.

Çocuk gazetecilerin büyükelçinin görevleriyle ilgili sorusuna Büyükelçi Liu Guangyuan, bir devlet temsilcisi olarak Polonya'ya geldiğini, devletin çıkarını ve Çin egemenliği ile güvenliğini koruma görevini daima aklında tuttuğu yanıtını verdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor