“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dış gezisi tarihî nitelikte”

2018-07-29 13:06:32

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu yılki ilk dış gezisini değerlendirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 19-29 Temmuz'da Birleşik Arap Emirlikleri, Senegal, Ruanda ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne resmî ziyaretler yaptı ve 10. BRICS Zirvesi'ne katıldı.

Xi, gezisinin son durağı olarak da Morityus'a bir dostluk ziyareti gerçekleştirdi.

Wang Yi, gezinin Çin ile gelişmekte olan ülkeler ve yeni kalkınan piyasalar arasındaki stratejik işbirliğini pekiştiren başarılı ve tarihî bir ziyaret olduğunu kaydetti.

“Güney-Güney işbirliğinde önemli ilerleme”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, beş ülkeyi kapsayan gezisinde 36 bin kilometre katetti, 60'tan fazla ikili veya çok taraflı etkinliğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Xi'nin bu beş ülkede de sıcak bir şekilde karşılandığına dikkat çeken Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu geziyle Çin'e özgü büyük devlet diplomasisinde yeni bir sayfa açıldığına işaret etti. Wang, bu sayede Çin ve ilgili ülkeler arasındaki ilişkilerin yanı sıra, Güney-Güney işbirliğinde atılım niteliğinde ilerlemeler kaydedildiğini, insanlık için ortak kader topluluğu oluşturulmasının da hızlandırıldığını belirtti.

Çin'in Ortadoğu diplomasisinde yeni sayfa

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığı resmî ziyaretin, ülkede bir şölen havası yarattığını dile getiren Wang Yi, ziyaret sırasında ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldığını hatırlattı.

Çin'in Birleşik Arap Emirlikleri ile Kuşak ve Yol işbirliği çerçevesinde bir anlayış muhtırasına imza attığına işaret eden Wang Yi, iki ülke arasında ticaret, finans, enerji ve tarım gibi farklı alanlarda çok sayıda işbirliği belgesinin imzalandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ortadoğu'daki siyasi durumun kritik bir dönemeçte bulunduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyareti aracılığıyla Ortadoğu'daki başlıca sorunların siyasi yollardan çözülmesine vurgu yapıldığını belirtti.

Bölgenin gerçeklerine uyan ve tüm taraflarca kabul edilebilecek çözüm planları hazırlanmasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Xi, Ortadoğu'nun kalkınma sürecinin yoğunlaştırılarak barış ve istikrara kavuşulması, aşırıcılıkla mücadelede küresel işbirliğinin yoğunlaştırılması, böylece terörizm ile aşırıcılığın kökünün kazınması gerektiğini söyledi. Xi Jinping ile görüşen liderler de Çin'in bölgesel konularda daha büyük rol oynaması arzusunu dile getirdiler.

Çin-Afrika dostluğu pekişti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Afrika ile ilişkilere uzun yıllardır büyük önem veriyor. 2013 yılında cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden sonraki ilk dış ziyaretini Afrika'ya yapan Xi Jinping, bu yıl ikinci görev dönemine başlamasının ardından yine ilk dış gezisine Afrika kıtasını dâhil etti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ziyarette dört Afrika ülkesinden liderlerle karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilmesi, dış engellerin ortadan kaldırılarak temel çıkarlar ile önemli bölgesel ve küresel konularda karşılıklı destek sağlanması yönünde mutabık sağladı.

Afrikalı liderlerin, Çin-Afrika işbirliğinin çifte kazanca dayandığını düşündükleri, Çin'in kıtada sömürgeciliğe kalkıştığı iddialarını asılsız ve mesnetsiz buldukları belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor