BRICS ortak kazanca dayalı işbirliğine örnek teşkil ediyor

2018-07-27 11:24:55

BRICS ortak kazanca dayalı işbirliğine örnek teşkil ediyor

BRICS 10. Liderler Zirvesi 26 Temmuz'da Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde gerçekleşti.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa başkanlığında düzenlenen zirvede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Modi hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi zirvede yaptığı konuşmada, BRICS ülkelerinin çağın eğilimine göre hareket ederek stratejik ortaklığı derinlemesine geliştirmesi, örgütün ikinci “altın on yılını” yaratması ve insanlığın kader ortaklığı hedefine el ele ilerlemesi çağrısında bulundu.

4. Sanayi Devriminde büyüme ve ortak refah arayışı

Zirvenin teması “BRICS Afrika'da: 4. Sanayi Devriminde hoşgörülü büyüme ve ortak refah arayışı” olarak belirlendi. Zirve toplantısının ardından Johannesburg Deklarasyonu yayımlanarak, BRICS ülkelerinin çok taraflılığı koruyacakları mesajı verildi. BRICS ülkeleri arasında yeni sanayi devriminde ortaklık ilişkisi tesis edilerek, ekonomi, ticaret, maliye, finans, güvenlik ve kültürel değişim gibi alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi kararlaştırıldı.

Çin Cumhurbaşkanı zirvede yaptığı konuşmada, BRICS ülkelerinin ortaklaşa çaba harcayıp, kalıcı barış, kapsamlı güvenlik, ortak refah, açıklık ve hoşgörüye dayalı temiz ve güzel bir dünyanın inşasına katkıda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Xi, büyük potansiyele sahip olan ekonomik işbirliği ve ortak kalkınmanın, BRICS mekanizmasının esas amacı olduğunu kaydederek, tarafların kendi potansiyelini harekete geçirmesi gerektiğini söyledi ve şunları ekledi:

“Ticaret, yatırım, maliye, finans ve altyapı tesisleri inşası gibi alanlarda işbirliğini güçlendirip, ‘büyük bir pasta' yapalım. Birleşmiş Milletler (BM), G20 ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) gibi sistemler çerçevesinde, kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemini koruyalım, ticari korumacılıkla hep birlikte mücadele edelim. Yeni sanayi devriminde, inovasyon rehberliğinde ortaklık ilişkisi tesis etmek suretiyle makro ekonomi politikalarında eş güdümü güçlendirmeliyiz, kalkınma stratejilerimizi kenetlemeliyiz.”

Xi, Çin'in 10 dönemden oluşan insan kaynakları programını yürüteceğini, BRICS üyesi 5 ülkeden uzmanları yeni sanayi devrimine ilişkin işbirliği planını hazırlamaya davet edeceğini açıkladı.

Xi, BRICS ülkeleri arasındaki siyasi güvenlik konusuyla ilgili olarak şunları söyledi.

“Çok taraflılık ilkesine sadık kalarak, BM tüzüğü ve ilkelerini koruyalım, tüm taraflara uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilere dair temel ilkelere uyma, anlaşmazlığı diyalog ve istişare yoluyla çözme çağrısı yapalım. Dışişleri bakanları toplantısı, güvenlik işleri yüksek temsilciler toplantısı ve BM daimi temsilciler toplantısı gibi mekanizmaların rolünü güçlendirip BRICS'in sesini duyduralım ve dünyaya bir BRICS taslağı sunalım. Karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler düzeni tesis edilmesi sürecinde hep birlikte yer alalım.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor