Xi: BRICS'in 2. “Altın On Yılını” beraber yaratalım

2018-07-26 10:20:50

Xi: BRICS'in 2. “Altın On Yılını” beraber yaratalım

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Johannesburg kentinde düzenlenen BRICS Sanayi ve Ticaret Forumu'na katıldı ve bir konuşma yaptı.

Xi, yüzyılın en büyük değişimleriyle karşı karşıya bulunulduğunu hatırlatarak, yeni kalkınan ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler için fırsatların yanı sıra risklerin de mevcut olduğunu belirtti. Xi, BRICS ülkelerinin dünyayla beraber gelişme sürecinde ikinci “altın on yılı” yaratmaları çağrısında bulundu.

‘Gelecek 10 yılda büyük değişimler olacak'

Xi, “Çağın gelişimine ayak uydurmak, ortak kalkınmayı gerçekleştirmek” başlıklı konuşmasında önümüzdeki 10 yılı analiz etti.

Xi, gelecek 10 yılda dünya ekonomisini motive eden yeni güçler ortaya çıkacağını, uluslararası güç dengesinde değişimin hızlanacağını, küresel yönetişim sisteminin yeniden tesis edileceğini ifade etti.

BRICS ülkelerinin çağın trendine ayak uydurarak fırsatları değerlendirmeleri ve meydan okumaları beraber göğüslemeleri gerektiğini belirten Xi Jinping, yeni tip uluslararası ilişkiler sistemi ile insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasında yapıcı rol oynayacaklarına dikkat çekti.

Xi, işbirliği ve ortak kazanç ilkesi temelinde açık ekonomi inşa etmenin önemini vurguladı.

“Dışa açılma ve işbirliği, teknolojik ilerleme ve üretim gücünün gelişmesinin ön koşuludur. Ticaret savaşında bir kazanan olmayacağı anlaşılmalı. Ekonomik hegemonyaya karşı çıkılmalı, çünkü bu girişim uluslararası toplumun ortak çıkarlarını zedeler, dahası kendisine de zarar verir. BRICS ülkeleri, açık dünya ekonomisinde ısrar etmeli, tek taraflılık ve korumacılıkla mücadele etmeli, yeni kalkınan ekonomiler ve gelişmekte olan ülkeler, özellikle Afrika ülkeleri ve az gelişmiş ülkelerin ekonomik küreselleşmeden istifade etmeleri sağlanmalı.”

Ekonomide yeni büyüme noktaları yaratılmalı

Xi, yeni teknolojilerin getirdiği yeni fırsatlar karşısında, her bir ülkenin eşit gelişme hakkına sahip olduğunu, yenilikçilik alanında yatırımı artırarak ekonomide yeni büyüme noktaları tesis edilmesi gerektiğini ifade etti: ses 2

“2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde uluslararası toplum için kapsamlı bir eylem planı sunuldu. BRICS ülkeleri, kendi koşullarından hareket ederek gelişme stratejilerini 2030 Gündemiyle kenetlemeli, ekonomi, toplum ve çevre arasında denge korunmalı, halkın mutluluk duygusu artırılmalı. İnsan ile tabiatın uyumlu bir şekilde bir arada yaşaması ilkesi doğrultusunda Paris Anlaşması'nın hayata geçirilmesi sağlanmalı, tabiata saygı gösteren yeşil ekoloji sisteminin inşasına hız verilmeli. Bu konuda uluslararası işbirliği teşvik edilmeli, gelişmiş ülkelerin yardım sözünü yerine getirmeleri ve gelişmekte olan ülkelere yardımı artırmaları çağrısı yapılmalı. ”

Çin Cumhurbaşkanı, Afrika'nın en çok gelişmekte olan ülkeye ev sahipliği yapan bir kıta olduğunu, aynı zamanda dünyanın en büyük gelişme potansiyeline sahip bölgesi olarak öne çıktığını kaydederek, Afrika'yla işbirliğinin güçlendirilmesi ve kıtanın gelişme sürecine destek sağlanması önerisinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor