Çin-Güney Afrika işbirliği: Geleneksel dostluk temelinde yeni ufuklar

2018-07-25 11:09:43

Çin-Güney Afrika işbirliği: Geleneksel dostluk temelinde yeni ufuklar

Çin ve Güney Afrika, geleneksel dostluk ilişkileri temelinde yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklığı ilerletecek.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa arasında dün Pretoria'da gerçekleştirilen görüşmede, üst düzey karşılıklı ziyaretleri artırma, karşılıklı siyasi güveni pekiştirme, kalkınma stratejilerini kenetleme, somut işbirliğini ilerletme ve kültürel değişimi artırma kararları alındı. Böylece iki halkın ikili işbirliğinden daha fazla kazanç elde etmesi sağlanacak.

Ramaphosa, görüşmeden önce Çin Cumhurbaşkanı Xi için büyük bir karşılama töreni düzenledi.

Xi Jinping ve Cyril Ramaphosa görüşmenin ardından ortak basın toplantısına katıldı ve görüşme içeriği hakkında bilgi verdi.

Xi Jinping, Çin ve Güney Afrika'nın hem gelişmekte olan önemli ülkeler hem de yeni kalkınmakta olan pazarlar olduklarına dikkat çekerek, iki ülkenin samimi dostluk, karşılıklı güven ve yakın bağlar içeren bir “yoldaş artı kardeş” ilişkisi tesis ettiğini belirtti.

“Çin ile Güney Afrika arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana 20 yıl geçti. 20 yılda iki taraf samimi dostluk, eşitlik ve karşılıklı güven prensipleri izleyerek işbirliği, ortak kazanç ve ortak kalkınma için çaba gösteriyor. İkili ilişkiler, ortaklıktan stratejik ortaklığa ve daha sonra kapsamlı stratejik ortaklığa sıçradı. Çin'e özgü sosyalizmde yeni bir döneme girilirken, Güney Afrika da kendi kalkınma yolunda yeni bir yolculuğa çıktı. İkili ilişkiler yeni bir tarihsel dönüm noktasında bulunuyor.”

Xi Jinping Güney Afrikalı mevkidaşıyla verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. Xi, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni derinleştirmesi ve Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesinde işbirliğini güçlendirmesi çağrısında bulundu. Ekonomi ve gelişen sanayi alanlarında ortak çalışmalar yürütülebileceğine dikkat çeken Xi, halklar arası iletişim kanallarının zenginleştirilerek turizm alanındaki işbirliğinin pekiştirilmesi önerilerinde bulundu.

Xi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin ve Güney Afrika, büyük etkiye sahip. İki taraf hem gelişmekte olan ülke hem de yeni kalkınmakta olan büyük pazarlar. İki ülke uluslararası ve bölgesel sorunlarda benzer fikir ve tutuma sahip. Stratejik koordinasyonu güçlendirmeli, çok taraflılığa destek vermeli, çok yönlü ticaret sistemini korumalıyız, uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesinden yana olmalıyız, Çin olarak, Güney Afrika, Orta Afrika ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını savunuyoruz.”

Ramaphosa, iki ülkenin 20 yıl önce diplomatik ilişkileri başlatmalarından bu yana ilişkilerin sürekli geliştiğini söyledi. Ramaphosa, iki ülke ilişkilerinin, sıradan ikili ilişki tipinin ötesinde önemli stratejik öneme sahip olduğunu ve bölgesel ve çok taraflı düzeylerde verimli işbirliği gerçekleştirmelerinin iki halka fayda sağladığını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor