Gökkuşağı ve Ejderha! Çin-Güney Afrika ilişkisi örnek olmaya devam ediyor

2018-07-24 10:57:02

Bu yıl Çin ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişki tesis edilmesinin 20. yıldönümü kutlanıyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, son yıllarda Çin ile Güney Afrika arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin istikrarlı şekilde geliştiğini, çok yönlü ve geniş kapsamlı işbirliği ortamı yaratıldığını söyledi.

Gökkuşağı ve Ejderha! Çin-Güney Afrika ilişkisi örnek olmaya devam ediyor

Güney Afrika'da bir fabrikada Çinli ve Güney Afrikalı teknisyenler. (Xinhua/Zhai Jianlan)

‘Gökkuşağı ülkesi'

Güney Afrika Cumhuriyeti, güney yarımkürede, Afrika kıtasının en güney ucunda yer alıyor. Zengin kültürel birikimi ile sıra dışı doğal manzaraları ve farklı ten renklerine sahip halkların bir arada yaşamalarından ötürü “Gökkuşağı Ülkesi” olarak adlandırılıyor.

Çin'in bu ülkeyle ekonomik ve ticari işbirliğine değinen Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bu konuda şu bilgileri verdi: ses 1

“Güney Afrika, kendi kıtasında en güçlü ülke konumunda. Bu ülke son 8 yıldır Çin'in Afrika'daki en büyük ticaret ortağı, Çin ise 9 yıldır Güney Afrika'nın en büyük ticaret ortağı konumunda. Bunun yanı sıra Güney Afrika, Çin'in Afrika'daki esas yatırım destinasyonlarından biri, ayrıca Çin'e en fazla yatırım yapan Afrika ülkesidir.”

Sözcünün verdiği bilgiye göre, ticaret alanında Çin ve Güney Afrika birbirinin önemli ticaret ortaklarından biri. 2017 yılında gerçekleştirilen ikili ticaret hacmi yüzde 11,7 oranda artışla 39 milyar 170 milyon ABD Doları'na ulaştı. Bu yılın Kasım ayında Shanghai'da düzenlenecek ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın iki ülke arasındaki ticarette olumlu etki yaratacağına inanılıyor. Sözcü Gao Feng bu konuda şunları söyledi: ses 2

“İki taraf arasında ticaret boyutunu genişletmek ve ticaret yapısını optimize etmek için Çin, Güney Afrika'yı konuk devlet sıfatıyla Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmaya davet etti.”

Güney Afrika'nın Çin'e doğrudan yatırımı artıyor

Yatırım alanına gelince, Çinli işletmeler Güney Afrika'da 10 milyar dolar yatırım yaptı. Bu yatırımlar madencilik, makine, beyaz eşya, otomobil, finans, emlak ve lokantacılık gibi alanlara gitti. Buna paralel olarak, Güney Afrika'nın Çin'e yaptığı doğrudan yatırım miktarı 700 milyon doları aştı. Güney Afrika, Çin'e en çok yatırım yapan Afrika ülkesi konumunda.

Sözcü Gao Feng, son yıllarda iki ülkenin liderleri ve hükümetlerin rehberliğinde, ekonomik ve ticari işbirliğinin istikrarlı şekilde geliştiğini, çok yönlü ve geniş kapsamlı işbirliği ortamı yaratıldığını dile getirdi. Ses 3

“İkili ekonomik ve ticari işbirliğini derinlemesine geliştirmek için Güney Afrika'yla ortak çaba harcamaya hazırız. Bu işbirliğini Çin ile Afrika arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği için bir örnek olarak geliştireceğiz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor