Çin'in bu eyaletinde çiçekler açık artırmada!

2018-07-23 10:57:56

Çin'in bu eyaletinde çiçekler açık artırmada!

Çiçekler günlük yaşamımızın olmazsa olmaz unsurlarıdır, birçoğumuz çeşitli vesilelerle çiçek alır, yetiştirir, onlarla şefkatle ilgileniriz. Peki, dünyadaki çiçeklerin yüzde 60'ının açık artırmayla satıldığını duysanız, şaşırır mısınız?

Çinli gazeteciler 21 Temmuz günü Asya kıtasının en büyüğü olan, Yunnan eyaletinin Kunming kentindeki Çiçek Açık Artırma Merkezi'ni ziyaret etti. Burada gerçekleştirilen taze çiçek ticaret hacmi dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Çiçek fiyatları doğrudan Çin genelindeki çiçek fiyatlarını etkiliyor.

Çin'in bu eyaletinde çiçekler açık artırmada!

Borsa gibi çalışıyor, 10 milyon çiçek satılıyor

Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaleti, ülkenin en büyük taze çiçek merkezi olarak biliniyor. Bu alanda çalışan esnafın sorunlarını gidermek isteyen eyalet yönetimi, 3 yıl süren araştırmanın ardından Temmuz 2001'de Kunming Uluslararası Çiçek Açık Artırma Merkezi Şirketi'ni kurdu, bu merkez 2002 yılının sonunda hizmete girdi.

Merkezde, derecesi belirlenen çiçekler işlem platformuna sunuluyor, anlaşma olduğunda uçakla ülkenin diğer kentlerine gönderiliyor.

Merkezdeki 2 işlem salonunda, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen dağıtımcılar duvarlara asılı 9 ayrı işlem saatinden gözünü ayırmıyor, hesap makinesiyle hesaplar yapılıyor, peşi sıra teklifler sunuluyor…

Bir borsa gibi çalışan çiçek merkezindeki 2 işlem salonunda 9 işlem saati ve görevli personel için 900 işlem koltuğu bulunuyor. Merkez, günde ortalama 8 ila 10 milyon adet çiçek satma kapasitesine sahip.

Çiçeklerin çoğu çiftçilerden

Çiçek Açık Artırma Merkezi Genel Müdürü Zhang Li, merkeze getirilen çiçeklerin yüzde 80'inin çiçek çiftçilerinden, geri kalanın ise büyük çaplı çiçek işletmelerinden geldiğini belirtiyor.

Zhang'ın verdiği bilgiye göre, şu an 25 bin çiftçi ve işletme, merkeze ürün tedariki gerçekleştiriyor. Çiçeklerin yetiştirildiği alanın toplam yüzölçümü 4 bin 500 hektara ulaşmış durumda. 3 bin 100 toptan satıcı, merkezin alıcı üyesi. Bu üyeler aracılığıyla, her gün gül ve diğer 40'tan fazla kategoride 500 çeşit çiçek burada satılıyor.

Kunming Çiçek Açık Artırma Merkezi'nde 2017 yılında 1 milyar 104 milyon adet taze çiçek satıldı, bu günde 3 milyon 140 bin çiçek anlamına geliyor. Gerçekleştirilen işlem hacmi 965 milyon yuanı buldu.

Çin'in bu eyaletinde çiçekler açık artırmada!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor