“Çin-Senegal ilişkilerinde daha güzel bir gelecek yaratılacak”

2018-07-22 12:57:47 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall'ın daveti üzerine dün Dakar'a vararak, Senegal ziyaretine başladı.

Xi Jinping, ziyareti kapsamında ilk olarak mevkidaşı Macky Sall ile görüştü.

İki lider, Çin ile Senegal arasındaki somut işbirliği ile her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Liderler, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. İkili ilişkilerde son yıllarda kaydedilen büyük ilerlemeleri olumlu olarak değerlendiren Xi ve Sall, iki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi ve ikili ilişkilerde daha güzel bir gelecek yaratılması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Xi Jinping görüşmede, iki ülke arasında 2016'da kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığı kurulmasından bu yana, ikili ilişkilerin hızla geliştiğini, karşılıklı güvenin arttırıldığını, ekonomik ve ticari işbirliğinde de somut sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

Xi, Senegal'le birlikte ikili ilişkileri ve işbirliğini daha yüksek bir düzeye taşımaya hazır olduklarını ifade etti.

Senegal'in Çin'le Kuşak ve Yol işbirliği belgesi imzalayan ilk Batı Afrika ülkesi olmasını takdirle karşıladıklarını belirten Xi, iki ülkenin kalkınma stratejilerindeki kenetlenmenin güçlendirilmesinin önemine değindi.

Xi, Senegal'le Kuşak ve Yol çerçevesinde altyapı tesisleri inşası, sanayi, ticaret, yatırım ve insan kaynakları alanlarındaki mevcut işbirliğinin daha da genişletilmesi gerektiğini vurguladı.

Senegal'in kalkınma yeteneğini kendi gücüyle arttırmasını desteklemeyi sürdüreceklerini söyleyen Xi, iki taraf arasında kültürel temasların yoğunlaştırılmasının yanı sıra, yasa uygulama ve güvenlik alanındaki işbirliğinin de güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Senegal'in uluslararası ve bölgesel konularda daha büyük rol oynamasına destek verdiklerine dikkat çeken Xi, Senegal'le Afrika'nın barışı ve güvenliği, BM, iklim değişikliği gibi önemli uluslararası ve bölgesel konularda koordinasyonu güçlendirerek, Afrikalı ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını koruyacaklarını kaydetti.

Çin ile Afrika arasındaki işbirliğine de değinen Xi Jinping, Çin'in kalkınmasının Afrikalı ülkelere fırsatlar getirirken, Afrika'nın kalkınmasının da Çin'in gelişimine güç kattığını belirtti.

Xi, daha sıkı bir Çin-Afrika kader ortaklığı inşa ederek, iki taraf arasındaki ortak kazanç ve kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Eylül ayında “Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi”nin düzenleneceğine işaret eden Xi, başta Macky Sall olmak üzere Afrikalı ülkelerin liderleriyle Beijing'de buluşarark, Çin-Afrika işbirliğini görüşmeyi heyecanla beklediğini sözlerine ekledi.

Şu an Senegal-Çin ilişkilerinin yüksek bir düzeyde sürdürüldüğünü belirten Macky Sall ise, Senegal'in “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyerek, Çin'le kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi geliştirmeye devam edeceğini vurguladı.

Macky Sall, iki taraf arasında altyapı tesisleri, su işleri, sanayileşme, tarım ürünlerinin işlenmesi, turizm, kültür ve spor gibi alanlarda temas ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor