Xi Jinping'den “açık küresel ekonomi” çağrısı

2018-07-17 10:14:13

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Çin ile AB'nin dışa açık küresel ekonominin korunması için işbirliğini sıkılaştırması çağrısında bulundu.

Xi Jinping, dün başkent Beijing'de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile bir araya geldi.

Xi, görüşmede Çin'in AB ülkeleri ile birlikte dışa açık küresel ekonomik düzenin korunması ve insanlık için ortak kader topluluğu oluşturulması yolunda çaba harcayacağını açıkladı.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Çin ziyaretleri kapsamında 20. Çin-AB Liderler Görüşmesi'ne katıldı. İkili, Çinli liderlerle de önemli temaslar gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Tusk ve Juncker ile görüşmesinde, Çin'in AB'yi daima küresel istikrarı koruyabilecek önemli bir güç olarak gördüğünü hatırlattı. İki tarafın, Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının olumlu yönde gelişmesinde ısrarcı olması gerektiğini dile getiren Xi, tarafların farklı alanlardaki diyaloğu sürdürmeleri, önemli bölgesel ve küresel sorunların çözülmesinde ortak çaba harcamaları, çok taraflılığı korumaları ve BM'nin konumunu desteklemeleri çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin ve AB ülkelerinin ticari ve ekonomik işbirliğinin potansiyelini ortaya çıkarmaları, karşılıklı yatırımı teşvik etmeleri ve inovasyon alanındaki işbirliğini yoğunlaştırmalarının yanı sıra, Kuşak ve Yol çerçevesindeki etkileşimi sağlamlaştırmaları gerektiğini de söyledi. Xi, ayrıca Çin ile AB'nin üçüncü taraflarda işbirliği arayışlarını sürdürmelerinin önemine değindi.

Xi, iki medeniyet arasındaki diyalog için yeni alanlar ve modeller keşfetmek ve karşılıklı anlayışı ilerletmek suretiyle ortaklık için sağlam bir zemin oluşturulması gerektiğinin de altını çizdi.

Dünya üzerindeki iki büyük medeniyet ve piyasaya sahip Çin ve AB'nin, eşitlik ve çifte kazanç ilkelerinde ısrar etmelerinin önemine işaret eden Xi, tarafların böylelikle uluslararası topluma pozitif enerji katmaları çağrısında bulundu.

Xi Jinping, şunları söyledi:

“Çin ile AB, dünya barışının inşacısı oldukları gibi, küresel kalkınmanın katkı sağlayıcıları ve uluslararası düzenin koruyucularıdır. Çin, karşılıklı saygı, adalet ve çifte kazanç temelinde, AB ile birlikte kapsamlı stratejik ortaklığı geliştirmeye, ortak sosyal ve ekonomik gelişmeyi ilerleterek, halkların refahını artırmaya hazır.”

Xi'den çok taraflılığın önemine vurgu

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, AB liderleriyle görüşmesinde, Çin'de 40 yıldır uygulanan reform ve dışa açılma politikasına da değindi.

Reformları derinleştirerek dışa açılmayı genişleteceklerini, böylece tüm dünyaya daha büyük yararlar getireceklerini kaydeden Xi Jinping, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin ile AB, çok kutupluluk ve ekonomik küreselleşme eğilimlerini izlemeli, stratejik iletişim ve işbirliğini yoğunlaştırmalı, çok taraflılığı, kurala dayalı serbest ticaret sistemini ve açık küresel ekonomiyi korumak için el ele vermeli. Taraflar, ticaret ve yatırımları serbestleştirmeli ve kolaylaştırmalı, küresel yönetişimi ilerletmeli ve barış ve kalkınma ülküsüne katkıda bulunmalı.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor