ABD ticari hegemonyaya doymuyor

2018-07-14 16:30:07 CRI

ABD ticari hegemonyaya doymuyor

(Hu Zhijian, Chen Baomin,

Çin Bilim ve Teknolojik Kalkınma Stratejisi Akademisi)

ABD, dünyada kabul gören bir bilim ve teknoloji devi. ‘Rekabet tehdidiyle' karşı karşıya bulunduğunu iddia ettiği bilişim, telekomünikasyon, yapay zekâ ve biyoilaç gibi alanlarda kısa sürede kimse ABD'yi yakalayamaz. Ancak son dönemde ABD, Çin'le arasındaki bilimsel ve teknolojik alışverişi sınırlamak için, ticaret açığı bahanesiyle tek taraflı bazı önlemler aldı, yabancı şirketlerin ABD'deki yatırımlarına belli kısıtlamalar getirildi. Bütün bunlar, ABD'nin ticari hegemonya hevesinden başka bir şey değildir.

Ticari hegemonya, küresel değer zincirine zarar veriyor

ABD, sahip olduğu çekirdek teknolojiler sayesinde, potansiyel rakiplerine darbe indirmeye ve yüksek kâr elde etmeye çalışıyor. Örneğin ABD'li şirketler sektörden büyük miktarda patent masrafı alıyor, piyasa ekonomisi kılıfına sokulan bu uygulamayla tekel oluşturuluyor. Ayrıca teknolojik avantajıyla cihaz ve ham maddelerin fiyatını ve kâr oranını yükseltiyor, hatta çekirdek teknolojiler bahanesiyle yabancı şirketlere yaptırım uyguluyor. Çinli ZTE şirketine çip tedarikini sınırlama tehdidinde bulunulmasının asıl sebebi de buydu.

ABD, ulusal güvenlik bahanesiyle piyasanın normal rekabet şartlarına müdahale ediyor. Yabancı şirketlerin Amerikan teknoloji şirketlerini satın almasını engelleyen Trump yönetimi, aynı zamanda ileri teknoloji ürünlerinin ihracatına sıkı denetim koyuyor. Bu girişim, piyasanın adil düzenini ve yatırım ortamını zedeliyor.

ABD gümrük tarifelerine başvurarak diğer ülkelerden teknolojik ürünlerin ABD'ye ihracatını sınırlamakla, bu ülkelerde teknolojik endüstrilerin gelişmesini engellemeye çalışıyor. Çin'in teknolojik ürünlerine ek vergi uygulanması Çin'in ihracatını sınırlayabilir, ancak bu, küresel iş bölümüne katılan Amerikan şirketlerine de zarar getirecektir. Diğer ülkelere teknoloji tedarikini sınırlaması, kısa sürede yabancı şirketleri etkileyebilir. Ancak ticaret kurallarına aykırı olan bu girişim, endüstri zincirindeki diğer şirketlere zarar verir, küresel değer zincirini riske atar.

Uzun zamandır ABD küresel iş bölümünde avantajlı konumda, küresel değer zincirinin tepesinde bulunuyor. Çok sayıda Amerikalı çok uluslu şirket yurt dışında ortak şirket kuruyor ve ar-ge yapıyor, hatta yabancı şirketleri satın alıyor, ancak yine de kendi avantajını koruyabiliyor. Bu durumda ABD'nin bir alanda avantajını kaybetmesi, ulusal güvenliğinin tehlike altında kaldığı anlamına gelmiyor. Sorunlara ABD'nin mantığıyla bakılacak olursa, diğer ülkelerin hiçbir güvenliği yok demektir!

ABD yönetiminin tek taraflı şekilde teknoloji transferini sınırlama, diğer ülkelerin teknolojik ilerlemesini engelleme girişimi, aslında teknolojik hegemonyanın yansımasıdır. Ancak Amerikan yönetiminin yanlış “reçete” seçmesi, ciddi sonuçlara yol açacaktır.

Yanlış “reçete” derde deva bulmaz

Tek taraflı hegemonyanın yol açtığı teknolojik ve ticari çelişkiler, dünyada teknolojik ilerlemeler ve dünya ekonomisini olumsuz etkiler, dünya ekonomisinin gerilemesine neden olur, finans krizi sonrasında dünya ekonomisinin canlanmasına gölge düşürür.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor