Haber Analiz: Çin-ABD ticaret savaşının zararını ABD görecek

2018-07-13 12:22:08 CRI

Haber Analiz: Çin-ABD ticaret savaşının zararını ABD görecek

(CRI Haber Merkezi, Sheng Yuhong)

Geçtiğimiz aylarda Washington, Çin ile ticaret savaşına “gerekli bahaneyi” bulmak için hazırladığı "301. Madde" adlı ticari soruşturma raporlarına dair açıklamalarını sürdürüyor. 10 Temmuz'da ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) " 301. Madde " ticari soruşturmasına dair yaptığı açıklamada, Çin'in ABD ile ticari ilişkilerinde adaletsiz davranarak, ABD'nin çıkarlarına zarar verdiğini bildirdi.

Buna karşılık 12 Temmuz'da Çin Ticaret Bakanlığı; Washington'un ortaya koyduğu “Çin ile ticaret açığı”, “fikri mülkiyet haklarına ihlal”, “zorunlu teknoloji transferi”, “Made in China 2025” gibi iddiaların yer aldığı "301. Madde " adlı ticari soruşturma raporundaki asılsız eleştirilere, gerçek rakamlarla yanıt verdi. ABD'nin matematik oyunlarına tepki veren Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin Çin ile yaşadığı ticaret açığının esas nedenleri açıkladı.

Amerikan kültüründe avans, borç ve çok düşük mevduat oranı  yaygın olduğu bilinen bir gerçek. 2017 yılının ilk üç çeyreğinde; ABD'de net mevduat oranları sırasıyla yüzde 1,9, 1,7 ve 2,2 oldu. Bu oranlar, dünya genelinde en düşük sıralamada olmak demekti. Bir yandan ABD hükümeti mevduat oranını artırmak isterken, diğer yandan ABD'liler ise tüketim istiyor. Bu durumda ABD hükümeti yurtdışından ucuz malları ithal etmek zorunda ve büyük miktarda bütçe açığı ve çok taraflı ticaret açıklarıyla yabancı sermayeyi çekmek zorunda kalıyor. Çin, ABD'nin bu iki talebini tümüyle karşılayabiliyor. ABD'nin Çin ile ticaretindeki açığı da doğal olarak ortaya çıkıyor. Dolayısıyla, ABD'nin Çin'le ticaret açığının kaynağı, iki ülke arasındaki ticaret dengesizliği değil, ABD'nin yurt içi ekonomik yapısının dengesizliği olmalı.

ABD Yale Universitesi Profesörü Stephen Roach, ABD hükümetinin düşük mevduat oranını çözmeyip, Çin'i “günah keçisi” yapması halinde; ABD'nin diğer yüksek üretim maliyetine sahip ülkelerle ticaret yapmak zorunda kalacağını ve Amerikalı tüketicilerin zorunlu olarak daha yüksek vergilerle karşılaşacaklarını ifade etti.

Öte yandan, doların uluslararası konumunu da ABD'ye dış ticarette “süper finansal güç” olma hakkı verdi. Küresel döviz rezervinin yüzde 65'ini kapsayan dolar, 80'den fazla para biriminin değerini etkiledi. ABD, sınırsız olarak dolar basmak ya da tahviller aracılığıyla başka ülkelerin kaynaklarını elde edebilir. Bu da kesinlikle dış ticarette çok büyük açığa yol açtı. Diğer yandan, büyük dış ticaret açığı, doların uluslararası para birimi konumunu bir kere daha sağlamlaştırdı.

ABD'nin Çin ile dış ticaret açığının yüzde 40'ını ileri teknoloji ürünleri oluşturuyor. ABD hükümeti, eğer ileri teknoloji ürünlerine yönelik ihracat kısıtlamasını gevşetirse, Çin ile dış ticaret açığı sorununu büyük oranda çözecek. Fakat Soğuk Savaş düşüncesinde ısrar eden ABD, bunu yapacak mı?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor