Haber Analiz-Beyaz Saray`a rağmen ABD'li şirketler Çin piyasasından vazgeçmiyor

2018-07-12 11:15:44 CRI

(CRI Haber Merkezi)

Çin ile ABD arasında ticari savaşın başlamasından bu yana geçen bir haftada, sürekli yeni durumlar yaşanıyor. ABD, önceki gün ek gümrük vergisi uygulanacak 200 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürün listesini yayınladı. Bunun üzerine Çin Ticaret Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada ABD'nin anlaşmazlığı tırmandırması halinde bu listeyi açıklamasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Bakanlığın açıklamasında, Çin hükümetinin, ülkesinin ve halkın temel çıkarlarını korumak için eskiden olduğu gibi şimdi de bu eyleme karşılık vereceği belirtildi.

ABD'nin yayınladığı listelerdeki 50 milyar dolardan 200 milyar dolara kadar olan bütün ürünlere ek gümrük vergisi getirilirse, bu Çin'in ABD'ye ihraç ettiği ürünlerin yarısına kapının kapatılması anlamına geliyor. Çin Gümrükleri Genel İdaresi tarafından yapılan istatistiklere göre, 2017'te Çin'in ABD'ye ihracat tutarı 429 milyar 800 milyon doları buldu. Eğer ABD'li tüketiciler bu listedeki Çin menşeli ürünleri almak istiyorlarsa, en az yüzde 10 daha fazla para ödeyecekler. Bu yüzden Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasında ABD'nin uygulamasının sadece Çin'e değil, tüm dünyaya ve hatta kendisine de zarar vereceği vurgulanarak, akıl dışı bu hareketin kimsenin desteğini kazanamayacağı kaydedildi.

“Ticaret sanatı” yoluyla, “tek taraflı kazanç” isteyen Trump yönetimi, her iki tarafa da zarar verecek sonuçları üstlenebilir mi? Beyaz Saray'ın ek gümrük vergisi uygulanacak 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürün listesini yayınlaması, Çin'in karşılık vermekten vazgeçerek ABD'ye boyun eğmesini sağlamayı amaçlıyor. Aslında bu liste üzerinde, gelecek iki ayda ABD'li vatandaşlardan görüşleri alınacak. Ancak bu süre içinde yine bir sürü belirsizlik yaşanacak.

Sonuç ne olursa olsun, ülkenin ve halkın temel çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda hiçbir egemen ülke, taviz vermez. Bu nedenle Çin de kapsamlı tedbirler alarak, ticari savaşa sonuna kadar karşılık verecektir. İlginç bir nokta var ki, Beyaz Saray'ın başlattığı “ticaret terörizmi”nde olumsuz sonuçların ortaya çıkmasıyla birlikte, hem ABD'li işletmeler hem vatandaşlar buna karşı çıkmaya başladı. Son günlerde Çin, uzun vadeli işbirliği görüşmesi için ülkeye gelen birçok ABD'li siyaset ve ticaret adamını ağırladı.

ABD'li ünlü şirketler işbirliği görüşmek için Çin'e geliyor

10 Temmuz'da ABD'li elektrikli araç devi ve enerji şirketi Tesla, Shanghai ile elektrikli araç projesi üzerine bir yatırım anlaşması imzaladı. Böylece Tesla'nın yurt dışındaki ilk fabrikası Çin'de kurulacak. Fabrikanın önümüzdeki yılın baharında üretime başlaması, yıllık üretimin de 500 bin adete ulaşması bekleniyor.

11 Temmuz'da da Chicago Belediye Başkanı liderliğinde büyük bir ticaret heyeti Beijing'e geldi. Heyet, Çin'le “2018-2023 Beş Yıllık Endüstriyel İşbirliği Planı” imzaladı. Plana göre iki taraf; tıp, sağlık, imalat, inovatif teknoloji, finans hizmeti, tarım, gıda ve altyapı tesisleri alanlarındaki işbirliğini güçlendirecek. Bu, iki ülkenin yerel yönetimleri arasında imzalanan ilk beş yıllık plan.

Bir yandan Beyaz Saray, Çin menşeli ürünlere karşı bariyer koyuyor. Sonuçta da ABD'li tüketiciler daha fazla harcama yapmak zorunda kalıyor. Diğer yandan ise ABD'li ünlü şirketler, Çin'le uzun vadeli işbirliği kurmaya çalışıyor. Bu, Beyaz Saray'ın ticari korumacılığına rağmen, Çin piyasasına güven duyan ABD'li yerel yönetim ve şirketlerin somut hareketleriyle ticari savaşa karşı çıktığını gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor