Rüyaların gerçek olduğu köy: Liangjiahe

2018-07-05 13:45:11

Rüyaların gerçek olduğu köy: Liangjiahe


Çin'in uyguladığı reform ve dışa açılma politikası, Liangjiahe Köyü sakinlerini daha iyi bir yaşama kavuşturdu.

Liu Ruilian adlı köy sakini, çocukluğunda yaz mevsiminde kardeşleriyle giyecek ayakkabı bile bulamazdı, dört kardeş tek bir yorganla uyuyordu.

Ruilian 17 yaşına geldiğinde, aynı köyden Gong Zhengfu'yla evlendi. Evlilik sonrası genç çifti yine zor bir yaşam bekliyordu.

Dönemin genç memuru Xi Jinping, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Liangjiahe şube sekreterliği görevini üstlendikten sonra demir sanayii kooperatifi ve dikiş kooperatifi gibi kurumlar açtı. Dikiş kooperatifi için üç kadın üye gerekiyordu. Liu Ruilian kooperatifin üyesi olarak seçildikten sonra sevincinden bütün gece uyuyamadı.

Dikiş kooperatifinde çalışanlar için puanlama sistemi vardı. Daha fazla puan almak için Liu Ruilian ve kocası borç parayla “Standart” marka bir dikiş makinesi satın aldı. Ruilian, yemeğini her zaman hızlıca yiyerek elindeki işlerle eve döner ve geceleri dikiş yapmaya devam ederdi.

1984 yılının baharında, Çin'in bütün köylerini etkileyecek bir reform süreci başlamıştı, ancak Ruilian henüz bunun farkında değildi.

Shaanxi eyaletinin kuzeyindeki pek çok köylü gibi genç çift de kendi emeğiyle daha iyi bir yaşama uzandı. Gıda ihtiyacı elzem değildi, ancak paraya ihtiyaç vardı. Başkalarının dışarıda ek işler yaptığını gören Ruilian ve eşi, boş zamanlarında Yanchuan ilçesine gidip ekstra tarım işleri arıyordu. Böylece yaşam koşulları gittikçe iyileşmeye başladı. Liangjiahe Köyü'nün “birinci nesil köylü işçileri” böylece ortaya çıktı.

Reform, köylere tarihi değişimler getiriyor, dışa açılma politikasıysa bu değişimlere sınırsız ihtimal sağlıyordu.

1993 yılında ÇKP Fuzhou kenti sekreterliği görevini yürüten Xi Jinping, o dönemde Liangjiahe Köyüne dönüp köy ahalisinin artık gıda gibi temel sıkıntılar çekmediğini gördüğünde çok mutlu oldu. Önce karnını doymak, bir süredir onun ve köylülerin rüyasıydı. Ancak bu sorun çözüldü.

1999 yılı, Yan'an kentinin ekonomik ve sosyal kalkınması için bir dönüm noktasıydı. Ülke genelinde bazı ekili tarlaların tekrar ormana dönüştürülmesi politikasıyla birlikte, 25 dereceden fazla eğimi olan dağlardaki ekili arazilerin hepsi ormana dönüştürülmeye başladı. Kent çapında bir “yeşil” reform hayata geçirildi.

1999 yılından itibaren Yan'an'da ormana dönüştürülen ekili arazinin yüzölçümü 6 milyon 667 bin hektarı buldu. Yan'an toprağı sarıdan yeşile dönmüştü.

28 Ağustos 2007'de Xi Jinping, köylülere yazdığı mektupta, “Liangjiahe Köyü'nde dağların yeşillendiğini ve suların temizlendiğini öğrendiğim için çok memnunum” ifadesini kullandı. Xi Jinping mektubunda, Parti'nin liderliği ve köylülerin ortak çabasıyla herkesin yaşamının günden güne daha iyi olacağını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor