“Kâseyi düz tutma” hikayesi devam ediyor…

2018-07-04 17:23:05

“Kâseyi düz tutma” hikayesi devam ediyor…


14 yaşındaki Wu Hui, kuzey Shananxi'de yaygın bir mimari konut tipi olan mağara evinden, eski püskü elbiseleri ve zayıf görüntüsüyle çıktı. Wu Hui, Xi Jinping'den 1 yaş küçük, Liangjiahe köyünde bir ortaokul öğrencisiydi.

Kışın mağara evinin içi buz gibi soğuktur. İçerideki “zhiqing'ler” (aydın gençler) dışardaki Wu Hui'ye seslenip yatağı ısıtıp ısıtmadığını sorduğunda, Wu Hui, “Tabii yaparım” diye karşılık verir.

Daha sonra Wu Hui, “zhiqingler”in mağara evine sıkça uğramaya başladı, zhiqingler yerel lehçedeki bazı ifadeleri Wu Hui'ye soruyordu. “Çevirmen” rolü üstlenen Wu Hui, kendini sevdirdi. Zhiqingler arasında sohbet dışında Wu Hui'nin en çok ilgisini çeken şey, yatakların başucuna, pencerelerin önüne dağılmış kitaplardı.

Wu Hui bir gün Xi'den “100 Bin Soru” adlı bir kitap ödünç aldı. Bu kitap Wu'nun dış dünyayı tanıması için bir pencere açtı. Coşkuyla kitabı 'hatmeden' Wu Hui, bir daha kitabı elinden bırakmak istemedi.

Wu Hui, “100 Bin Soru” kitabını okuduktan sonra Xi'den “Üç Beylik”, “Anne”, “Sessiz Don Akışları” gibi başka kitaplar da ödünç aldı. Bir yandan Wang Yansheng ve Lei Pingsheng'den dürüstlüğü ve samimiyeti öğrenirken, diğer yandan Xi'nin alçakgönüllülüğünü ve pragmatizmini hissediyordu.

Xi Jinping'den çok etkilenen Wu Hui, bilgi havuzunda özgürce yüzmeye başladı. Üniversitede okuma kararlılığı da o sırada güçlendi.

Wu Hui 1973 yılında Xi Jinping'le birlikte üniversiteye başvurdu. Wu Hui Yan'an Normal Üniversitesi'ne kaydoldu. Xi Jinping Wu Hui'ye üniversiteye gitmeden önce 30 kilo gıda kuponu hediye etti ve Liangjiahe köyünden ayrılan Wang Yansheng'in bıraktığı mavi yakalı bir montu ona verdi. Xi, “Bu montu al, okulda hem elbisen hem de yorganın olur” dedi.

Wu Hui mezun olduktan sonra Yanchuan Eğitim Araştırma Ofisi, Yuju Ortaokulu, Yongping Eğitim Komitesi ve Yongping Ortaokulu gibi birçok eğitim kurumunda görevlendirildi. Çok çeşitli etkinlikler düzenleyerek, eğitim kalitesini yükseltti ve Yuju Ortaokulu'nu Yanchuan'ın önde gelen okulları arasına taşıdı. Toplumsal gücü eğitime çekerek Yongping Ortaokulu'nun tesislerini baştan ayağa değiştirdi. Nerede çalışırsa çalışsan, Wu Hui 'az laf çok iş' ilkesiyle çalışırdı. Tam bir eylem adamıydı.

Wu Hui, 2014 yılında bir gün emeklilik öncesinde okula tek başına geldi. Okul bahçesinde gezindi, etrafına bakındı. Çin'de yaygın bir söz aklına geldi: “Hayatı öyle bir yaşamalıyız ki, geriye baktığımızda boşuna uğraştığımız için pişmanlık duymamalıyız, başarısızlıktan ve sıradanlıktan utanmamalıyız…” Wu Hui, hayatını boşa harcamadığını düşündü o an.

Wu Hui'nin üniversiteye kaydolduğu yıl, Xi Jinping, ailesinden kaynaklı siyasi sebeplerden ötürü Tsinghua Üniversitesi tarafından reddedildi.

İki yıl sonra, 1975 yılında, Tsinghua Üniversitesi Yan'an bölgesine iki öğrenci kotası verdi. Bu iki kota Yanchuan ilçesine düştü. Xi üniversiteye tekrar başvurma fırsatına kavuştu. Bu arada, babası Xi Zhongxun'un çalıştığı Luoyang Isıya Dayanıklı Malzeme Fabrikası tarafından verilen tasdikname aşılması zor görülen “siyasi inceleme” engellerini kaldırdı. Tasdiknamede “Yoldaş Xi Zhongxun'un sorunu, halklar arasındaki çelişkiden kaynaklanmaktadır, oğlunun ve kızının eğitimine mani olamaz” denildi.   Böylece tartışmalı bir husus kalmadı. Xi Jinping Tsinghua Üniversitesi'ne girdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor