Genç Parti sekreteri Xi'nin hayal gibi projesi nasıl gerçek oldu?

2018-07-03 15:29:31 CRI

Genç Parti sekreteri Xi'nin hayal gibi projesi nasıl gerçek oldu?

Ocak 1974. Sarı Toprak platosunda kış mevsimi kendini gösterdi. Bahar bayramı yaklaşırken, Liangjiahe Köyü sakinleri yeni yıl için son hazırlıklarını yapıyor.

Köyün Parti şubesi sekreterliğine yeni seçilen genç Xi Jinping, Liangjiahe Köyü'nün çehresini değiştirmek için neler yapılabileceğini düşünüyor.

 Bu günlerden birinde, Halkın Günlüğü gazetesinde yer alan ve Sichuan eyaletinde metan gazı üretilmesini konu alan bir makale Xi'nin dikkatini çeker.

 Liangjiahe uzak bir köydür. Köylüler, yüzlerce kilometre uzaktaki madenlerden kömür taşımak zorundadır. Diğer yandan, yemek pişirmek için büyük miktarda ağaç kesen köylüler, erozyona neden olup tarımın gelişmesini de olumsuz etkilemiştir. Metan gazı, kırsal kesimlerdeki enerji sorununu çözerek kamu sağlık seviyesini yükseltecek, gübre problemini çözerek gıda üretimini artırabilecek bir projedir.

Metan gazı fikriyle heyecanlanan genç Parti sekreteri Xi, Sichuan ve Shan'xi'nin kuzey bölgeleri arasındaki büyük iklim farklıkları olduğunu biliyordu. Çözüm bulmak için bizzat Sichuan eyaletine gitmeye karar verdi ve bu fikrini ilçe yöneticisine bildirdi. İlçe yöneticisinden onay alan Xi, Bahar Bayramı'ndan sonra Sichuan yollarındaydı.

 O dönemde Sichuan eyaletinde metan gazı yaygınlaştırma ekibinin başkan yardımcılığını üstlenen Yang Chao, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından önce Yanan'da 8 yıl çalışmıştı. Yang, Xi Jinping ve beraberindeki ekibi sıcak şekilde karşıladı. Yang, Sichuan'da metan gazı durumunu açıkladı ve onların Chengdu ve diğer kentlerdeki araştırma birimlerinin ünitelerinde inceleme yapmalarını sağladı.

Xi, Sichuan'de inceleme yaptıktan sonra metan gazı yaygınlaştırmaya karar verdi.

Ancak bazı sıkıntılar vardı. İlk sorun metan gazı için test havuzu nerede inşa edilecekti? Köylülerin avluları topraktan yapıldığı için yumuşaktı ve metan gazı havuzunun yapılmasına uygun değildi. Köydeki yolların dolambaçlı ve dar olmasından dolayı, çimento, kum ve taş taşıyan araçların bu yollardan geçmesi zordu. Köylülerin dağınık şekilde oturmasından dolayı, metan gazı havuzu inşa edildikten sonra metan gazıın nasıl taşınacağı da bir başka müşküldü. En zor olanı da metan gazı havuz örtüsünün yüksek kalınlık ve bütünlük gerektirmesidir. Böyle bir taş türü Liangjiahe'de yoktur...

Zorluklar tek tek çözüldü. Taş yok diye, Xi Jinping, ekibiyle birlikte çamurun içinde bir metreden daha fazla kalın toprağı kaldırıp taşları kazdı. Kum yok diye, Xi, birkaç gençle birlikte 7,5 kilometre uzaktaki bir yerden kumları torbalarla sırtında taşıyarak köye götürdü. Sırtları yıpranmıştı ve kimse şikâyetçi değildi. Kireç yok diye, Xi, deneyimli bir ustaya danıştı, kireç taşı aramaya başladı ve küçük bir kireç fabrikası kurdu…

Metan gazı projesini başarmak için Xi canla başla çalışıyordu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor