DTÖ sözcüsü: Ticaret çekişmesinin temelinde 2008 krizi var

2018-07-02 12:01:07 CRI

(Muhabir: Yi Xin, CRI Cenevre ofisi)

Dünya Ticaret Örgütü sözcüsü Keith Rockwell, Çin Uluslararası Radyosu'na (CRI) özel açıklamalarda bulundu. Rockwell, uluslararası ticaret ilişkilerindeki mevcut gerginliğin, esasen 2008 küresel finans krizinin bir tür etkisi sayılabileceğine dikkat çekti.

Keith Rockwell, ticareti engelleyen yöntemlere başvuran bir ülkede istihdam fırsatlarının artmayacağını, aksine ekonomisinin diğer alanlarında gerginlik oluşacağını söyledi.

Rockwell, ticari ihtilafların çözümü için, DTÖ kapsamındaki çözüm mekanizmalarına işaret etti.

Son dönemde ABD, Çin ve Avrupa Birliği gibi büyük ekonomiler arasındaki ticari sürtüşmeler artıyor. Rockwell'e göre, hâlihazırda tanıklık ettiğimiz bu sürtüşmelerin temelinde, 2008 küresel finans krizinin uzun vadeli etkileri var. 2008 krizi, dünya genelinde büyük çaplı işsizliğe neden oldu, insanların geleceğe dair endişeleri arttı. Rockwell'e göre bu endişe ortamında, uluslararası ticaretin yerelde iş fırsatlarını ele geçireceği kaygısı ortaya çıktı. Bu kaygının yersiz olduğuna dikkati çeken Rockwell, “Yapay zekâ ve otomasyon teknolojilerinin gelişmesi bazı işlerin kaybına yol açacak, bu kaçınılmazdır” diyerek şunları ekledi: (ses fonu1)

“Ticareti engellemenin herhangi bir getirisi olmaz. Çünkü bu, iş fırsatlarını geri getirmeyecek ve ekonominin diğer yönlerinde gerilime neden olacaktır. Bu nedenle, uluslararası ekonomik ve ticari ilişkilerde mevcut gerginlikle baş etmenin en iyi yolu, oturup müzakere etmektir. DTÖ çerçevesindeki anlaşmazlıkların çözümü mekanizması, ticari gerginliği dindirmek adına önemli bir seçenek. Bu konuda geçmişte çok sayıda başarı örneği vardır.”

Küresel ekonomik istikrarın teminatı

DTÖ'nün çözüm mekanizması, çoklu ticaret mekanizmasının teminatı olarak dünya ekonomisinin istikrarında önemli rol oynuyor.

DTÖ üyelerinin taahhüdüne göre, bir ticaret anlaşmazlığı çıkması durumunda, taraflar tek taraflı hareket etmemeli, anlaşmazlık çözüm mekanizması aracılığıyla yardım talep etmeli ve verilen kararlara uymalıdır. Ancak ABD yönetiminin son günlerde attığı tek taraflı adımlar, DTÖ ilkelerinin tam aksi yönde girişimler olarak gerginliği tırmandırıyor.

Rockwell, DTÖ'nün anlaşmazlıkların çözümü mekanizmasının mükemmel olmadığını, ABD, Çin ve AB gibi çok sayıda DTÖ üyesinin bu konuda reform beklentisi içinde olduklarını söyledi. DTÖ Genel Sekreteri Roberto Azevêdo da bazı DTÖ kurallarının, sosyal gelişmeye uyum sağlamak adına yenilenmesi gerektiğini belirtmişti.

Reformun süreç işi olduğunu ve ayrıntıların tüm taraflarca kararlaştırılması gerektiğini belirten Rockwell, ABD'nin DTÖ Temyiz Kurulu'nu engellemesinin ciddi bir sorun olduğunu dile getirdi: (ses fonu2)

“ABD'nin, DTÖ Temyiz Kurulu'nun işleyişi hakkında şikâyetleri olduğu için, kurulun faaliyetlerini engellemeye çalıştığını görüyoruz. ABD, bu konuyu uzun zamandır gündeme getiriyor ve benzer şikâyetleri paylaşan başka ülkeler de var. ABD'nin bu konuda ne istediğini açıkça ifade etmesini bekliyoruz, böylece anlaşmazlıkların çözümü mekanizmasını geliştirip uygun bir anlaşmaya varmak arzusundayız.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor