Yabancı bankalar, Çin finans sektörünün dışa açılmasına dair iyimser

2018-06-28 11:58:03

Çin hükümeti, nisan ayının ortasında finans sektörüne yabancıların girişine yönelik kısıtlamaları gevşeten 12 tedbir açıkladı. Bazı bankalar, bu düzenlemelere süratle ayak uydurarak, Çin piyasasına açılma süreçlerini hızlandırdı.

Singapur Kalkınma Bankası'nın (DBS) China CEO'su Neil Ge, Çin Bankacılık ve Sigortacılık Denetleme Komisyonu tarafından kısa süre önce düzenlenen basın toplantısında, DBS'nin Çin'de yerel ortaklı bir menkul kıymetler şirketi kuracağını, yabancı bankaların Çin'deki gelişme potansiyelinin büyük olduğunu dile getirdi.

“Yabancı bankalar için müjde”

Singapur'un en büyük bankası konumundaki DBS, aynı zamanda Asya'daki önde gelen finansal hizmet gruplarından biri. Neil Ge, aynı açıklamasında, menkul kıymetler şirketi kurulması konusunu Çin tarafıyla istişare ettiklerini, bu konuda yerel yönetimler ve bankacılık denetleme kuruluşlarıyla temaslarını da sürdürdüklerini kaydetti.

DBS'nin bu adımının, Çin hükümetinin finans sektöründe dışa açılmayı genişleten tedbirleri sonrasında geldiğinin altını çizen Neil Ge, bu konuda şunları söyledi:

“Çin hükümeti, ortak sermayeli menkul kıymetler şirketlerinin kuruluşuna izin verdi. Yabancı firmaların yüzde 51'lik hisseye sahip olabilmesi artık mümkün ve yeni düzenlemeler, üç yıllık süre içinde buna herhangi bir kısıtlama getirilmesini de öngörmüyor. Ayrıca, yabancı bankaların Çinli ortaklarının mutlaka bir menkul kıymetler şirketi sahibi olması önşartı da kaldırıldı. Çin hükümetinin aldığı ve bizim gibi yabancı bankaların istifade ettiği bir başka karar da yabancı bankaların artık Çin'de çeşitli düzeylerde alt şubeler açmalarına izin verilmesi oldu. Bu konuda atılması gereken adımları da aktif şekilde araştırıyoruz. Üçüncü olarak ise yabancı sermayeli ticari bankaların Çin'de sermaye ve yatırım yönetimi alanlarında yerel ortaklarla şirket kurmalarına da izin verildi. Bu noktada herhangi bir üst sınır da koyulmadı. Söz konusu düzenleme, bankamızın pazarını genişletmesine fırsat sağladı. Öte yandan, yabancı bankaların Çinli bankalara dönük yüzde 25'lik yatırım kısıtlaması da kaldırıldı. Yılın ikinci yarısında da yabancı sermayeli bankaların Çin'deki işlem boyutlarını büyük ölçüde artırmalarına izin verilecek. Tüm bunlar, Çin'de faaliyet gösteren yabancı bankalar için müjde oldu.”

“Yabancı bankaların Çin'deki gelişme alanları büyük”

DBS China CEO'su Neil Ge, Çin ekonomisinin geleceğinin son derece parlak olacağına inandıklarına işaret ederek, DBS'nin Çin piyasasına açılması konusunda uzun vadeli hedefleri bulunduğunu kaydetti.

DBS olarak, Kuşak ve Yol'un inşasıyla Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Guangdong eyaletine bağlı dokuz kenti kapsayan Dawan bölgesindeki projelere aktif finans desteği sağlayacaklarına dikkat çeken Neil Ge, ileride yabancı bankaların Çin'deki gelişme alanlarının son derece büyük olacağını belirtti. Neil Ge, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yabancı bankaların önemli bir özelliği, ülkeler arası faaliyet göstermeleri. Öte yandan, bu bankalar uluslararası arenada da iyi şebeke ve kaynaklara sahip oldukları gibi, finans ürünlerinin geliştirilmesi konusunda son derece tecrübeliler. Bu nedenle Çin'deki faaliyetlerimiz, sahip olduğumuz avantajlarla sıkı sıkıya bağlantılı. Çin piyasası çok büyük ve Çin ekonomisinin hızla gelişmesiyle birlikte bizim piyasamız da daha büyük olacak; bu, diğer yabancı bankalar için de geçerli. ”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor