“Xi'nin düşüncesi, yeni dönemde diplomasinin ana rehberi”

2018-06-25 11:00:02

Merkezî Dışişleri Çalışma Toplantısı, 22-23 Haziran günlerinde başkent Beijing'de düzenlendi.


Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, toplantıda yaptığı konuşmada, ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana Çin'in diplomasi alanında kaydettiği tarihi başarıları özetleyerek, yeni dönemde dışişleri çalışmalarına yön verdi. Toplantıya katılan büyükelçiler, geçen 5 yıl içinde diplomasi çalışmalarında tarihi başarıların esas olarak Xi Jinping'in Yeni Dönemde Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi'nden kaynaklandığına işaret ederek, Xi Jinping Düşüncesi'nin Çin'in yeni dönemde diplomasi çalışmalarının ana rehberi olduğunu belirttiler.


Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, toplantıda yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Xi Jinping'in toplantıdaki konuşmasının son derece teşvik edici olduğuna dikkati çekerek Xi'nin küresel vaziyet, Çin'in mevcut durumu ve Yeni Dönemde Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi hakkındaki görüşleri etraflıca ortaya koyduğunu vurguladı. Cui Tiankai, Xi'nin konuşmasının geçmişteki çalışmaları özetlediği gibi, gelecekteki çalışmalara da yön verdiğini söyledi.


Cui Tiankai, Xi Jinping'in diplomasi çalışmalarının milletin kalkınması ve insanoğlunun ilerlemesi ekseninde ve halk merkezli olduğunun altını çizdi. Xi'nin, Çin'in diplomasi çalışmalarının diğer ülkelerin çıkarlarına zarar vermeyeceğini kaydettiğini hatırlatan Cui, Çin liderinin insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması için çabaları güçlendirme taahhüdünde bulunduğunu vurguladı.


Cui Tiankai, Çin ve ABD ilişkilerinin bazı sorunlarla karşı karşıya bulunmasına rağmen, genel olarak ileri istikamette seyrettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:


“Biz tabii ki, insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması için ABD ile ortaklık kurmak istiyoruz. Ancak bu konuda ABD'nin hangi yolu seçeceğine biz karar veremeyiz. Yani, ABD şu anda yeni küresel durumların özünü doğru kavramalı, sıfır toplamlı oyun düşüncesinden vazgeçmeli, bizim gibi çifte kazanç ilkesinden hareket etmeli, Çin dâhil diğer ülkelere baskı vermek yerine eşit davranmalı. Daha da önemlisi, 'sabah evet, akşam hayır' tavrından vazgeçmeli, müzakerelerde verdiği taahhütleri yerine getirmeli. Bütün bunlar elbette ABD için önemli seçenekler. Biz, ABD'nin doğru seçeneği uygulamasını arzuluyoruz. ”


Toplantıda Çin-Rusya ilişkilerine de değinildi. Yapılan değerlendirmelere göre, son 5 yılda Çin ve Rusya devlet başkanları, iki ülke arasındaki işbirliğine büyük dinamizm kattılar, Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının sürekli gelişmesine kılavuzluk ettiler. İki ülke, bu süreçte birbirine saygı gösterdi, karşılıklı güveni pekiştirdi, önemli küresel sorunlar hakkında birbirine destek verdi, yeni tip büyük ülkeler arası ilişkilere örnek oluşturdu. Ayrıca küresel istikrarın korunması ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşasına önemli katkı sağladı.


Çin'in Moskova Büyükelçisi Li Hui, Çin-Rusya ilişkilerindeki gelişmenin Xi Jinping'in Diplomasi Düşüncesi rehberliğinde kaydedildiğine dikkati çekerek, iki ülkenin devlet başkanlarının stratejik kılavuzluğuyla da sıkı bağlantılı olduğunu vurguladı. Li Hui, bu konuda şöyle konuştu:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor