2026 Dünya Kupası ilklere sahne olacak

2018-06-14 15:55:46 CRI

2026 Dünya Kupası ilklere sahne olacak

ABD, Kanada ve Meksika 2026 Dünya Kupası'na ortaklaşa ev sahipliği yapacak. Dünya Kupası'na 2026'da 32 takım yerine 48 takımın katılacak olmasından dolayı, üç ülkenin organizasyonu ne şekilde yürüteceği ilgi çekici bir konu haline geldi.

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) 68. Genel Kurulu dün Moskova'da düzenlendi.

Kuzey Amerika'daki 3 ülkenin oluşturduğu konsorsiyum oyların çoğunu alarak diğer ev sahibi adayı Fas'ı geride bıraktı ve 2026 Dünya Kupası'nı ortaklaşa düzenleme hakkı kazandı.

ABD Futbol Federasyonu Başkanı Carlos Cordeiro, “ABD tek başına Dünya Kupası düzenleyebilir. Fakat diğer ülkeler ne yapacak? Dünya Kupası tarihinde ilk kez 48 takımın katıldığını düşünürsek, ortak ev sahipliği en iyi seçenek olarak görülüyor” açıklamasında bulundu.

Carlos Cordeiro şunları söyledi,

“Dünyada sadece birkaç ülke bu kadar büyük bir dünya kupası düzenleyebilecek kapasitede. Biz daha sonraki ev sahibi için yeni bir model yaratıyoruz. Başka ülkeler de aynısını yapabilir: İskandinavya, Batı Avrupa, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika Dünya Kupası için ortak ev sahibi olabilir. Tek bir ülkede 16 stadyum inşa edilmesine gerek kalmaz.”

Dünyanın en önemli futbol şöleni olan Dünya Kupası 2026 yılında dördüncü kez büyüyecek ve turnuvada 80 müsabaka oynanacak. Eski sistemde 32 takım 64 müsabakaya çıkıyordu.

Müsabaka ve takım sayısı artıyor

Turnuvadaki 80 maçın 60'ı ABD, 10'u Kanada ve 10'u da Meksika'da oynanacak. Kanada, ABD ve Meksika'da, Dünya Kupası için toplam 17 stat kullanılacak.

Peki, takım ve maç sayısının artmasının ardından Dünya Kupası aynı ilgiye mazhar olabilecek mi? Dünya Kupası'na üç ülkenin ev sahipliği yapması “siyasi riskler” taşıyor mu?

ABD gümrük vergisi meselesinde Kanada ve Meksika ile “kavgalı”. Ancak ABD Futbol Federasyonu Başkanı Carlos Cordeiro üç ülkenin federasyonlarının, kendi hükümetlerinden büyük destek aldıklarını kaydediyor.

Cordeiro “Ayrıca Dünya Kupası'nın büyümesinden endişe duymaya gerek yok. Çünkü bu kez kara kutu işlemi yok. FIFA'nın bütün üyeleri oy verdi” ifadesini kullandı ve sözlerini şöyle sürdürdü.

“FIFA'nın bütün üyeleri oy hakkına sahip. Eskide bunu hayal etmemiz bile zor. Uluslararası Futbol Federasyonu'nda başarılı bir reform yapıldı. Bugünkü haberi kimin kime destek vermesi yerine herkesin oy verebilmesidir.”

Gianni Infantino, iki yıl önce yolsuzluk skandalının ardından istifa eden Joseph Blatter'den FIFA başkanlığını devraldı. FIFA'da yolsuzlukla mücadele için bir takım yeni kurallar getirildi. Örneğin, Dünya Kupası ev sahibine karar verme hakkı, icra komitesinden bütün üyelere geçti.

Gianni Infaatino toplantıda bütün üyelere seslenirken, FIFA'nın önümüzdeki yılki genel kurulunda, ikinci görev süresi için seçim kampanyasını başlatmaya hazır olduğunu belirtti. İnfantino, FIFA'nın çalışmalarında doğru yönü bulmasına önderlik edeceğini söyledi. Gianni Infantino şunları söyledi.

“Biz sadece futbol için çalışmıyoruz, futbola hayranız. Futbolun cazibesini göstermeliyiz, çünkü futbol için doğduk.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor