Çin'de enerji tasarrufu haftası

2018-06-12 12:06:55 CRI

Çin'de 28. Enerji Tasarrufu Haftası dün başladı. Bu sene haftanın ana teması “enerji tasarrufu ve mavi gökyüzünü koruma” olarak belirlendi.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi ile Çevre Koruma Bakanlığı yetkilileri dün açılış etkinliğine katıldı. Geçen 5 yılda Çin'de 10 bin yuan üretim kapasitesine düşen enerji tüketiminin yüzde 20 oranında azaldığı, karbon emisyonunun hızla büyümesinin de önüne geçildiği bildirildi.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, dünkü açılışta yaptığı konuşmada, 2013-2017 yıllarında Çin'de 10 bin yuan üretim kapasitesine düşen enerji tüketiminin toplam yüzde 20,9 oranında azaldığına, yılda toplam 1 milyar 30 milyon tonluk standart kömür tasarruf edildiğine dikkat çekti.

Ning Jizhe, enerji tüketiminin yılda yüzde 2,2 oranında artmasına karşın gayrî safi milli hasılada yüzde 7,1'lik büyüme gerçekleştirildiğine işaret etti. Aynı yetkili, Çin'in gelecekte enerji tasarrufu, enerji verimliliğini artırılması, hava kirliliğinin önlenmesi, mavi gökyüzünün korunması alanlarında esaslı önlemleri geliştireceğini söyledi: 

“Enerji tüketimi tutarı ve 10 bin yuanlık üretim kapasitesine düşen enerji tüketimi birlikte kontrol altına alınmalı. Enerji yapısı iyileştirilerek kömür tüketimi daha da azaltılmalı. Enerji tasarrufu ve çevre koruma sektörleri, temiz üretim endüstrisi ve temiz enerji endüstrisi yetiştirilerek fazla enerji tüketen geleneksel sektörlerde enerji tasarrufu yenilemesi ve temiz üretim reformu hızlandırılmalı. Enerji tasarrufu ürünleri, teknik ve teçhizatları, hizmetleri geliştirilerek kömür gibi fosil yakıtların temiz ve verimli kullanımı geliştirilmeli.”

Karbondioksit gibi sera gazlarında boşaltımın nasıl azaltılacağı, günümüzde çevre koruma çalışmalarının önemli konularından biri.

Enerji tasarrufu haftasında halkın iklim değişikliğinin ciddiyeti konusunda farkındalığının artırılması ve düşük karbonlu girişimlerin güçlendirilmesi amacıyla, Ulusal Düşük Karbon Günü belirlenecek.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakan Yardımcısı Zhuang Guotai, iklim değişikliğine aktif bir şekilde müdahale edilmesi ve düşük karbonlu gelişmenin teşvik edilmesinin küresel bir fikir birliği ve genel bir eğilim haline geldiğini, Çin'deki karbon boşaltımının da düşme eğiliminde olduğunu ifade etti:

“2017 yılında Çin'de karbon yoğunluğu (ekonomik çıktı birimine düşen karbon boşaltımı) 2005 yılına oranla yüzde 46 düştü. Böylece Çin'de karbon boşaltımının hızla büyümesi, tersine çevrildi. Bir sonraki adım, yüksek kaliteli kalkınma ve ekolojik medeniyet inşası hedeflerine ulaşmada, ikilim değişikliği davasını sürekli ilerletmek olacaktır.”

Enerji tasarrufu haftası kapsamında ilk olarak “Beijing'de park ücretlerinin online ödenmesi” ve “klima derecesinin bir derece düşürülmesi” kampanyaları uygulandı. Ayrıca 8 eyalet ve şehrin ciddi enerji tüketimi olan birimlerinde kurulan denetleme sistemlerinin ülkenin genel denetleme sistemine bağlandığı da kampanya kapsamında açıklandı.

Beijing Belediye Başkan Yardımcısı Yang Bin, yaptığı konuşmada, “Enerji tasarrufu hepimizin çabasına bağlıdır” diyerek, halkın çevre koruma seferberliğine katılması arzusunu dile getirdi:

“Umarım herkes daha az otomobil kullanır, enerji tasarrufu sağlayan cihazlar seçilir, vatandaşımız klima derecesini uygun bir seviyede tutmalı. Her zaman yeşil ve düşük karbonlu sosyal atmosferi korumalıyız.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor