Xi'nin “SİÖ ortak kader topluluğu” önerisi büyük yankı uyandırdı.

2018-06-11 11:35:23 CRI

Xi'nin “SİÖ ortak kader topluluğu” önerisi büyük yankı uyandırdı.

Shanghai İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Konseyi 18. Toplantısı dün öğleden sonra Qingdao kentinde başarıyla tamamlandı. Zirve kapsamındaki geniş kapsamlı görüşmeye başkanlık edenÇin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yaptığı konuşmada, “Shanghai Ruhu”nun yaygınlaştırılması ve "SİÖ ortak kader topluluğu"nun inşa edilmesi çağrılarında bulunarak zirveye katılan temsilciler ve uzmanlar arasında büyük yankı uyandırdı.

Dünkü zirvenin açılışında SİÖ'nün dönem başkanlığını üstlenen Xi, “Shanghai Ruhu'nun Yaygınlaştırılması ve Ortak Kader Topluluğu'nun İnşa Edilmesi” konulu bir konuşma yaptı. Xi, öncelikle Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'i ilk kez bir üye devlet lideri olarak Qingdao zirvesine katılmaları için memnuniyetle karşıladı. Xi, bu defaki toplantının SİÖ'nün genişletilmesinden bu yana düzenlenen ilk zirve olarak gelecek için yeni zemin kıran anlam taşıdığını belirtti.

Xi, SİÖ'nün kurulmasından bu yana geçen 17 yılda, olağanüstü bir gelişim sürecinden geçtiğini ve büyük başarıların elde ettiğini, ittifak kurmayan, zıtlaşmayan ve üçüncü tarafı hedef almayan yapıcı bir ortaklık kurduğunu kaydetti. Xi, bunun uluslararası ilişkiler teori ve pratiğindeki önemli bir yenilik yaratarak bölgesel işbirliğinin yeni modelini oluşturarak bölgedeki barış ve gelişmeye yeni katkılarda bulunduğunu vurguladı.

Rusya'nın Beijing Büyükelçiliği'nden elçi müsteşar, Rusya'nın SİÖ Genel Sekreterliği'ndeki daimi temsilcisi, uhabirimize verdiği röportajda yaptığı konuşmada, Xİ'nin konuşmasının bölge ve dünyadaki durum hakkında net bir şekilde değerlendirme yaparak SİÖ çerçevesindeki üye ülkelerinin kapsamlı işbirliğiyle ilgiki doğru analist yaptığını kaydetti.: (ses fonu1)

“Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşması, çok doğru ve sistemlidir. Xi, yaptığı konuşmada bölge ve dünyadaki durum hakkında net bir şekilde değerlendirme yaparak SİÖ çerçevesindeki üye ülkelerinin kapsamlı işbirliğiyle ilgiki doğru analist yaptı. Xi, ayrıca SİÖ'nün siyaset, bölgesel güvenik ve ekonomi dahil üç kritik alan ile kültür alanındaki işbirliği hakkında doğru analist yaptı. Xi, ayrıca bir süre ilginç çağrıyı ortaya getirdi. Bu çağrılarının üye ülkelerinden destek kazanarak hayata geçirilebileceği inancındayım.”

Xi, yaptığı konuşmada, SİÖ'nün hep güçlü canlılığı ve işbirliği dinamiğini korumasının, temel olarak örgütün “Shanghai Ruhu”nu inovasyon içinde ortaya getirip hayata geçirmesi, örgütün karşılıklı güven ve yarar, eşitlik, müzakere, çeşitli medeniyetlere saygı ve ortak kalkanma gibi ilkeler doğrusunda olmasından kaynaklandığını kaydetti. Xi, örgütün “Shanghai Ruhu”nun doğrultusunda, işbirliği içinde SİÖ Ortak Kader Topluluğu'nu yaratmaya çaba göstermesi gerektiğini vurguladı. Buna değinen Pakistan Punjap Üniversitesi'nin siyaset bölümü başkanı Dr Amjad Abbas, SİÖ kadar ortaklığı düşüncesinin, örgütün üye ülkelerinin gelecekte kapsamlı işbirliğini gerçekleştirmelerine yönlendirici rol oynadığı görüşünde: (ses fonu2)

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor