Putin: Xi Jinping, güvenilir bir ortak

2018-06-06 11:20:13

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ziyareti öncesinde Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong'a özel bir röportaj verdi.


Putin, röportajda, Çin-Rusya ilişkileri ve SİÖ'nün genişlemesinin ardından gelişme perspektifi gibi konulara dair soruları yanıtladı.


Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong, özel röportajına şu cümleyle başladı:

“Sayın Devlet Başkanı Putin, öncelikle Çin Medya Grubu'nun özel röportajını kabul ettiğiniz için teşekkürlerimizi belirtmek istiyoruz. ”


Özel röportaj, geçtiğimiz perşembe günü Moskova'da gerçekleşti. Putin, Rusya Devlet Başkanlığı'na yeniden seçilmesinin ardından ilk kez bir yabancı basın kuruluşuna röportaj verdi. Bu, aynı zamanda Putin'in Kremlin Sarayı'nda ilk defa Çinli bir medya kuruluşuna verdiği özel röportaj niteliğinde.


Yarım saatten fazla süren röportaj, Putin'in Rusya'nın Çin ile ilişkilerine dair değerlendirmeleriyle başladı.


Putin, Çin'i güvenilir bir ortak, dost ve müttefik olarak nitelendirdi. Çin ve Rusya'nın birbirlerine komşu ülkeler olduklarına da dikkati çeken Putin, iki ülke arasındaki ilişkilerin benzerine dünyada rastlanmadığına işaret etti.


Putin, Çin ve Rusya arasında 2001 yılında imzalanan İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'nın iki ülke arasındaki sağlam ilişkilere zemin oluşturduğunu vurguladı. İki tarafın ülkelerini inşa etme ve halklarına yaklaşım yollarının Çin ve Rusya'yı daha da yakınlaştırdığının altını çizen Putin, şunları söyledi:


“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nde yaptığı konuşmanın en önemli bölümü neydi? Cumhurbaşkanı Xi, hangi konuyu vurguladı? Cevap, halkın yaşam koşullarını iyileştirmek. Aslında iki ülkenin bu hedefe ulaşmak için başvurduğu yöntemler belki farklı, ancak hedefler aynı. Halkın yaşam seviyesini yükseltmenin haricinde başka emelimiz yok. Bu mantıkla Çin ile ilişkileri şekillendirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda güvenlik, çağdaş inovasyon, dijital ekonomi, genetik teknolojisi, modern ve uyumlu toplum ile ülkenin ve ekonominin yönetimi konularında çabalarımızı güçlendirmeye odaklanıyoruz. Yani Çin ile birçok konuda benzerliğimiz var ve inanıyorum ki tüm bu gayretlerimizle yeni ilerlemeler kaydedeceğiz.”


“Kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi önemli”

Bu yıl, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni ortaya koymasının 5. yıldönümü. Mayıs 2015'te yayımlanan ortak bildiride, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Rusya'nın Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki kenetlenme süreci resmen başladı. Geride bıraktığımız 3 yıl içinde genel olarak enerji, ulaştırma, havacılık ve uzay alanlarındaki işbirliğine odaklanıldı.


Putin, ayrıca Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni takdirle değerlendirdi. Rusya'nın öteden beri bu girişimi desteklediğine işaret eden Putin, iki ülke arasındaki kalkınma stratejilerinin kenetlemesinin önemine vurgu yaptı. Çin ve Rusya'nın geçen yılki ikili ticaret hacminin 87 milyar ABD Doları'na ulaştığı bilgisini paylaşan Putin, önümüzdeki dönemde ikili ticarette istikrarlı büyüme eğiliminin korunacağına inandıklarını belirtti.


“SİÖ'nün amacı diğer ülkelerle çatışmak değil”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor