“İran, SİÖ'nün Batı'daki kalesi”

2018-06-01 11:34:34 CRI

“İran, SİÖ'nün Batı'daki kalesi”

İran'ın Eski Beijing Büyükelçisi, Tahran Ticaret Odası Çin Projeleri Danışmanı Feridun Verdey Nejad, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Qingdao Zirvesi'nin öncesinde Çin Uluslararası Radyosu'na özel bir demeç verdi. Feridun, SİÖ'nün ilgili ülkelere uzun vadeli stratejik işbirliği yapma fırsatını sağladığını belirtti.

Feridun, bölgede mutlaka bahsedilmesi gereken iki dev projenin bulunduğunu; bunlardan birinin Shanghai İşbirliği Örgütü, diğerinin de Kuşak ve Yol İnisiyatifi olduğunu kaydetti.

Feridun, her iki projenin de Asya halklarına doğrudan yarar getirmekle birlikte; ekonomi, kültür, güvenlik ve siyaset alanlarında ilerleme kaydedileceği bir yeni kalkınan Asya'nın kurulmasına da itici güç sağlayacağını söyledi.

İki projenin birbirini desteklediğine de dikkat çeken Feridun, ilgili ülkelerin, SİÖ çerçevesinde ekonomi ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde de altyapı tesisleri konusunda birbirleriyle ilişkiyi yoğunlaştırabileceğini ifade etti.

Asya ülkelerinin çıkarlarının iç içe olduğunu vurgulayan Feridun, SİÖ'nün bölgede önemli bir rol oynadığını, dolayısıyla gözlemci statüsündeki İran'ın da bundan büyük fayda görebileceğini söyledi.

Feridun, “SİÖ, bize güvenlik ve istikrar getirdiği gibi, halkımız için de faydalı oldu. Artık diğer bölgelerle iletişim sürecinde, Asya halklarının çıkarlarını daha etkili şekilde koruyabiliriz. Asya'nın iki ucunda bulunan ve aralarındaki ilişki çok eskilere dayanan İran ve Çin arasındaki işbirliğini de güçlendirerek, SİÖ ile Kuşak ve Yol çerçevesinde yeni kalkınan Asya'nın inşasına daha büyük katkı sağlayabiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

SİÖ'de gözlemci ülke olan İran'ın bölgede oynadığı rolden de bahseden Feridun, bağımsız bir ülke olan İran'ın, Batı Asya için önemli bir güç olduğuna işaret etti.

Feridun, “SİÖ'ye gözlemci ülke olarak İran, Örgüt'ün Batı Asya, Orta Doğu ve Basra Körfezi bölgelerindeki etkilerini arttırırken; bölgenin özgün kaynakları ve potansiyel güçlerini de Örgüt'e götürebilir. Bu potansiyel güçlerden en önemlisi ise bölgesel güvenliktir. Bana kalırsa İran, SİÖ'nün Batı'daki kalesi konumunda. İran'ın güvenliği ve istikrarı, SİÖ için önemli. Bunun dışında İran SİÖ'ye petrol, doğalgaz ve elektrik gibi enerji kaynaklarının yanı sıra vasıflı personel ve profesyonel hizmet de sağlayabilir.” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine Çin'e resmî ziyarette bulunacak ve SİÖ Qingdao Zirvesi'ne katılacak.

Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Çin ziyaretinin başarılı geçeceğine inandığını belirten Feridun, bu ziyaretin sadece SİÖ çerçevesinde bölgesel meselelerin ele alınması için değil, İran ile Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için de büyük önem taşıdığını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor