Xi Jinping: Çin-Laos kader ortaklığı geliştirilmeli

2018-05-31 11:36:34 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Beijing'de Laos Halkın Devrimci Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Boungnang Vorachith ile görüştü. İki lider, Çin-Laos kader ortaklığı inşasında yeni ilerlemeler kaydedilmesinin, iki ülke ve halklarına yarar getireceği konusunda fikir birliğine vardı.

Geçtiğimiz yıllarda, Xi Jinping ile Boungnang Vorachith arasında pek çok görüşme yapıldı. 2017 yılında ise iki lider arasında karşılıklı ziyaret gerçekleştirildi. Bu yoğun üst düzey ziyaretler, iki parti ve ülke ilişkilerinin pekişmesine zemin hazırladı.

Xi Jinping görüşmede, Boungnang Vorachith ile yeniden görüşmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek; Boungnang'ın Laos Halkın Devrimci Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreterliği'ne seçildikten sonra her yıl Çin'i ziyaret etmesinin, ikili ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağladığını ve Çin'in bu çabayı takdir ettiğini ifade etti.

Çin ve Laos'un geniş ortak çıkarlara sahip kader ortaklığı olduğunu ilk kez 2013 yılında ileri sürdüğünü hatırlatan Xi, bunun Laos tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Xi, Boungnang ile stratejik anlamda kader ortaklığının ortak çabalarla oluşturulması konusunda fikir birliğine vardığını ve bunun iki ülke arasındaki ortak bildirisine yazıldığını anımsattı.

Xi, ayrıca Boungnang ile birlikte iki parti ve iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni ilerleme sağlanması yönünde çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Xi Jinping, Çin-Laos kader ortaklığı inşası düşüncesinin eyleme dönüştürülmesi için önerilerde de bulundu.

İki taraf arasındaki kapsamlı, çok düzeyli ve sistemli diyaloğun yoğunlaştırılarak, karşılıklı güvenin arttırılmasını isteyen Xi Jinping, ikili somut işbirliğinin derinleştirilmesi, özellikle “Kuşak ve Yol” çerçevesindeki projelerdeki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Güvenlik alanındaki işbirliğinin de güçlenmesi çağrısında bulunan Xi; iki tarafın da BM, Doğu Asya, Lancang-Mekong işbirliği gibi çok taraflı mekanizmadaki koordinasyonu arttırarak, iki ülkenin ortak çıkarlarını korumasını talep etti.

Xi, ayrıca kültürel temasların yoğunlaştırılması ve çevre koruma çalışmalarının da çoğaltılması önerilerinde de bulundu.

Boungnang Vorachith ise görüşmede; Laos Partisi, Laos hükümeti ve Laos halkının güvenilir yakın dostu olan Xi Jinping'in, geçen yıl Laos'a yaptığı ziyaret esnasında varılan anlaşmaların yerine getirildiğini kaydetti.

Xi Jinping'in iki ülke arasındaki kader ortaklığı inşasını ilerletmek için ortaya koyduğu önerilere katıldığını belirten Boungnang, iki parti arasındaki ilişkilerin ülke ilişkilerindeki yönlendirici rolünü geliştirmeye ve üst düzey ziyaretleri sürdürmeye hazır olduğunu vurguladı.

Çin'le parti inşası, ülke yönetimi ile hükümetler arası somut işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra “Kuşak ve Yol” çerçevesindeki proje işbirliğini de ilerleteceklerini söyleyen Boungnang, iki ülkenin uluslararası ve bölgesel işlerdeki koordinasyonu yoğunlaştırarak, güçlü bir sosyalist kader ortaklığı inşa etmek için ortak çaba harcaması gerektiğinin altını çizdi.

Merkezde Xi Jinping'in olduğu ÇKP Merkez Komitesi'nin liderliğinde Çin'de ekonomik büyüme, toplumsal uyum, reform ve dışa açılma ile refah toplum inşasında başarı elde edildiğini söyleyen Boungnang Vorachith, aynı zamanda uluslararası ve bölgesel anlamda önemli rol oynayan Çin'in Kuzeydoğu Asya ile dünya barışı ve kalkınmasına da önemli katkı yaptığını belirtti.

Boungnang, ayrıca Çin'e Laos'a her zaman verdiği karşılıksız destekten dolayı teşekkür etti.

Görüşmenin ardından, iki lider işbirliği anlaşmalarının imzalanmasına tanıklık yaptı.


 

  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor